zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

“Nowe oblicze polskiej energetyki.” Kongres Energetyczny we Wrocławiu

Strona główna > Archiwa wpisów > “Nowe oblicze polskiej energetyki.” Kongres Energetyczny we Wrocławiu

Czy polska energetyka nabiera nowego oblicza? Czy elektromobilność to szansa i przyszłość dla polskiej gospodarki? Czy Polska staje się bezpieczna w zakresie dostaw gazu? Czy energetyka atomowa ma w Polsce sens? Na te pytania odpowiedzi pojawią się podczas IV Kongresu Energetycznego we Wrocławiu. Europejski Instytut Miedzi jest partnerem tego wydarzenia,  a Leonardo-Energy.pl jednym z patronów medialnych wydarzenia.

W spotkaniu biorą udział eksperci, fachowcy, naukowcy, branżowi decydenci i wysocy przedstawiciele administracji rządowej. W sumie przewidzianych jest około 300-350 uczestników tego wydarzenia.

Kongres Energetyczny jest cyklicznym przedsięwzięciem organizowanym przez DISE od 2015 roku, koncentrującym się na problematyce bezpieczeństwa energetycznego, efektywności, rozwoju rynków energii i gazu.

W którą stronę pójdzie transformacja energetyczna? To pytanie – jako jedno z wielu pojawiło się na Kongresie Energetycznym.

Dr Piotr Paszko, współorganizator Kongresu, wiceprezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych:

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna, co zresztą widać podczas dyskusji panelowych. Ale w tym celu zorganizowaliśmy Kongres Energetyczny, aby dać możliwość wypowiedzi ekspertom, dać pole do dyskusji na tematy i zagadnienia, które budzą żywe zainteresowanie w branży.

Odpowiedź na pytanie dot. transformacji energetycznej jest ważna i jednocześnie trudna. Wynika to z tego, że Polska nie może działać wbrew założeniom UE i polityki klimatycznej, ale jednocześnie powinna zadbać o swoje interesy energetyczno-gospodarcze. Jednocześnie nie ulega wątpliwości, że jesteśmy świadkami rewolucyjnej zmiany, szczególnie w krajach zachodniej Europy, na przykład w Niemczech. Transformacja energetyczna zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, nawet w takich gospodarkach, które wydają się mało przyjazne środowisku, jak na przykład Chiny. Bez wątpienia jest szansa na wytworzenie konsensu dot. przeciwdziałaniu zmianom klimatu, co jest istotne dla wielu państw. Temu między innymi ma służyć spotkanie COP 24 w grudniu w Katowicach, gdzie mają powstać scenariusze odpowiednich działań.

Z kolei na Kongresie Energetycznym we Wrocławiu poruszymy inne ważne kwestia. Poza tematem nowego oblicza polskiej energetyki w doktrynie energetycznej państwa oraz strategiach przedsiębiorstw energetycznych, odbędzie się też dyskusja dot. budowy elektrowni atomowej – jej kluczowe założenia, perspektywa czasowa, możliwe modele finansowania. Pierwszego dnia poruszyliśmy też kwestię rozwoju elektromobilności. To nie tylko modny temat, ale również rewolucja, która dzieje się na naszych oczach – dodaje dr Paszko.

Tematyka konferencji  koncentrowała się wokół następujących zagadnień, które budzą żywe zainteresowanie w branży. Dotyczą one m.in. takich zagadnień jak:

  • nowe oblicze polskiej energetyki w doktrynie energetycznej państwa oraz strategiach przedsiębiorstw energetycznych,
  • narodowy program budowy elektrowni atomowej – kluczowe założenia, perspektywa czasowa, możliwe modele finansowania,
  • elektromobilność – budowa nowego przemysłu, szansa wykorzystania potencjału dla elektryfikacji transportu w Polsce,
  • nowe modele biznesowe w energetyce – przegląd trendów globalnych oraz potencjał trendu elektryfikacji w Polsce,
  • finansowanie innowacji w energetyce – jakie technologie będą dominować i w jaki sposób będą finansowane,
  • potencjał rynków gazu w Polsce i krajach Trójmorza – pozycja Regionu na globalnym rynku LNG,
  • wielkoskalowa energetyka OZE – farmy wiatrowe na morzu, fotowoltaika, magazyny energii.

Prelegenci i uczestnicy Kongresu wzięli udział w dyskusjach i debatach:

  • Co powinna zawierać polityka energetyczna Polski?
  • Jak polityka energetyczna może wspierać modernizację Polski?
  • Elektromobilność w Polsce – szansa na budowę nowego przemysłu czy jedynie potencjał dla elektryfikacji transportu?
  • Nowe trendy w energetyce – jak rozwój technologii zmieni sposób zaopatrzenia i konsumpcji energii?
  • Jak rewolucja technologiczna zmieni sektor energetyczny?

Kongres Energetyczny trwał od 19 do 20 października.

ZOBACZ TAKŻE: IV Kongres Energetyczny we Wrocławiu – Nowe oblicze polskiej energetyki 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.