zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Nowe polskie projekty OZE bez finansowania EBOiR

Strona główna > Archiwa wpisów > Nowe polskie projekty OZE bez finansowania EBOiR

Data

100 mln euro w ubiegły roku, a nawet 250 mln w latach poprzednich – tyle kredytów przyznał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju na inwestycje OZE w Polsce. Jak podaje Reuters, EBOiR przestanie wspierać nowe inwestycje na polskim rynku.

Główną przyczyną decyzji EBOIR jest polityka rządu, która doprowadziła do tego, że większość projektów OZE w Polsce jest nieopłacalna.

W poprzednich latach tylko na polskim rynku wiatrowym, zainwestowano około 34 mln zł, co bezpośrednio przełożyło się na zbliżenie się do celów wyznaczanych przez Unię Europejską oraz zmniejszenie zależności od węgla. Niestety obecnie ci sami inwestorzy ponoszą duże straty, więc nie można spodziewać się kolejnych tego typu projektów. W konsekwencji może to doprowadzić do negatywnego postrzegania Polski, jako państwa, które nie wspiera prywatnych inwestycji w sektorach regulowanych.

Przedstawiciel EBOiR zastrzega jednak, że w przyszłości sytuacja może się zmienić i znów zacznie finansować inwestycje w OZE – jak chociażby projekt morskich farm wiatrowych, realizowany przez PGE.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno