zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

O energetyce, biznesie, OZE i cenach prądu we Wrocławiu

Strona główna > Archiwa wpisów > O energetyce, biznesie, OZE i cenach prądu we Wrocławiu

Polscy użytkownicy energii elektrycznej – czyli de facto wszyscy mieszkańcy i firmy działające na terenie Polski – stoją w obliczu zmian. Od 2018 roku obserwujemy gwałtowne wzrosty ceny energii, jednocześnie rośnie popularność odnawialnych źródeł energii i mikroinstalacji (np. paneli fotowoltaicznych). Jak te wydarzenia i tendencje wpłyną na polski biznes i użytkowników domowych? Jak firmy mogą minimalizować koszty energii, inwestować w rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną, a także zarabiać na energetyce? Tym właśnie zagadnieniom poświęcona będzie pierwsza edycja Energy Industry Mixer 2019, która będzie miała miejsce 19 marca na wrocławskim Stadionie Wrocław.

Energy Industry Mixer 2019 to połączenie dwóch ważnych dla branży energetycznej imprez – spotkania biznesowo-networkingowego (podczas którego firmy działające w różnych segmentach tego rynku mają możliwość w krótkim czasie zapoznać się z ofertą potencjalnych kontrahentów i nawiązać cenne kontakty biznesowe) oraz konferencji naukowej, podczas której uczestnicy wysłuchają wykładów oraz uczestniczyć będą w serii paneli dyskusyjnych, poświęconych kluczowym i bieżącym zagadnieniom polityki energetycznej nie tylko Polski, ale również całej UE.

POLECAMY:  Zmiany w energetyce. Wzrost popularności OZE da wiele korzyści

W programie znalazły się 4 panele dyskusyjne, poświęcone tematyce optymalizacji kosztów energii elektrycznej dla przemysłu, dostosowania infrastruktury energetycznej w Polsce do OZE, a także rozwiązań SmartCity i kolejnych inwestycji związanych z dystrybucją i produkcją energii elektrycznej.

Jak widać, organizatorzy imprezy skupili się na zagadnieniach kluczowych dla polskiego biznesu – dlatego np. tak ważnym punktem programu jest panel poświęcony optymalizowaniu kosztów energii w biznesie. Moment na tę dyskusję jest idealny, jako że w ciągu ostatnich dwóch lat koszty energii mocno wzrosły i ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach. Ten proces może uderzyć w samorządy, służbę zdrowia i energochłonny przemysł. Problem rosnących cen energii dotyczy całej Europy, jednak w Polsce jest szczególnie bolesny (z uwagi na produkcję energii bazującą w 80% na węglu).

CZYTAJ WIĘCEJ:

Fotowoltaika i jej optymalizacja. Rola trwałości materiałów i efektywności energetycznej

Aby utrzymać rentowność i konkurencyjność, firmy muszą jakoś to zjawisko kompensować – rozsądnymi rozwiązaniami wydają się wdrożenie odpowiedniego systemu efektywności energetycznej, zakupy grupowe energii, świadome wybieranie dostawców energii. Firmy wprowadzając różne działania mogą zaoszczędzić od kilku do kilkunastu procent na rocznych kosztach prądu. Spodziewamy się, że ów temat – optymalizacja cen energii dla firm i przemysłu będzie jednym z żywiej dyskutowanych punktów programu Energy Industry Mixer 2019” – mówi Fabrizio Bosetti, założyciel Bosetti Global Consulting, główny organizator imprezy.   

Równie ciekawym będzie panel dyskusyjny poświęcony odnawialnym źródłom energii (OZE). Jego uczestnicy zmierzą się z wieloma pytaniami, które stawia sobie obecnie większość odbiorców prądu (zarówno biznesowych, jak i domowych – np. planujących budowę prywatnych mikroinstalacji): Czy rozwój OZE może pomóc nam w obniżeniu cen prądu? Jakich inwestycji to wymaga? Jak dostosować infrastrukturę do wymogów OZE?

Bez wątpienia rozwój OZE to bardzo aktualny temat, chociażby ze względu na fakt, że niedawno odnotowano rekord w fotowoltaice. W 2018 w Polsce przyrost mocy PV był prawie 6 razy większy niż w roku 2017. Fotowoltaika w Polsce to już 490 MW.

ZOBACZ TAKŻE:

Rozwój OZE. Bez miedzi ani rusz 

„W ubiegłym roku zanotowaliśmy w TAURON Dystrybucja rekordową liczbę odnawialnych źródeł energii przyłączonych do naszej sieci energetycznej. W sumie łączna moc instalacji przyłączonych przez nas w 2018 r. przekroczyła 75 MW. Pokazuje to wyraźny trend w rozwoju energetyki i tworzenie się rynku prosumenta, w tym również jeśli chodzi o klienta indywidualnego i małe podmioty wytwórcze. W 2018 przyłączyliśmy ponad 8 tysięcy mikroinstalacji, co jest wynikiem dwukrotnie wyższym niż w 2017 r. – mówi Robert Zasina prezes TAURON Dystrybucja, który weźmie udział w wydarzeniu. W sumie TAURON Dystrybucja przyłączył do sieci energetycznej już ponad 17 tysięcy mikroinstalacji o łącznej mocy 106 MW.

W Energy Industry Mixer wezmą też udział przedstawiciele ponad 70 przedsiębiorstw polskich i zagranicznych (m.in. Tauron Polska Energia, Tauron Dystrybucja, AB Cogeneration World, Comatec Poland, Fata EPC, Pizzarotti, Energoprojekt-Katowice, Fenice Poland, Nexus Nowe Technologie). W wydarzeniu udział zapowiedzieli również przedstawiciele Ministerstwa Energii, Przedsiębiorczości i Technologii, władz miasta, samorządu oraz województwa, a także eksperci z różnych instytucji branżowych i naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

Rozwój OZE i elektromobilności. Jaką rolę ma do odegrania miedź?

Energy Industry Mixer odbędzie się 19 marca (wtorek) na Stadionie Wrocław (Centrum Konferencyjne, Al. Śląska 1). Szczegółowy program i lista gości znajdują się na energymixer.eu/pl/.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno