W Forum Energetycznym Województwa Śląskiego brało udział ponad stu uczestników, między innymi przedstawiciele samorządów lokalnych, eksperci i reprezentanci przedsiębiorstw energetycznych
Jak pokazała dyskusja, istnieje potrzeba spójnych działań w sferze energii na wszystkich szczeblach władzy. W kontekście polityki energetycznej państwa, samorządowcy podkreślali, że nie może ona w pełni przekładać się na bilans energetyczny każdego województwa w Polsce, a w planowaniu energetycznym powinna wzrastać rola samorządu wojewódzkiego i powiatowego.
Transformacja w stronę czystej energii nie obejdzie się bez miedzi. Oto dlaczego
Jak powiedział Janusz Koper, przewodniczący Regionalnej Rady ds. Energii, funkcjonującej przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów, władze lokalne muszą zmierzyć się z coraz większymi wyzwaniami, które pojawiają się w sferze energii, tj. wypracować wspólne zasady działań na poziomie samorządowym, oraz mieć dostęp do narzędzi, z których mogą korzystać, np. w walce ze smogiem. Władze Śląska wskazywały, że Śląsk będzie stopniowo odchodził od węgla, ale nigdy od niego w pełni nie odejdzie i w tych kwestiach prowadzone są rozmowy na poziomie UE, a głos regionu na temat sprawiedliwej transformacji jest słuchany. Pamiętać należy także o sferze społecznej, tzn. wdrażanie rozwiązań ekologicznych nie może odbywać się kosztem obywateli, zwłaszcza tych, którzy wymagają wsparcia w różnych dziedzinach życia. W dyskusji pojawił się również wątek związany z aktualnie niestabilną sytuacją na rynku energii elektrycznej, która może być bodźcem do przyspieszonej transformacji energetycznej, a nie jej dodatkowym ograniczeniem.
Miedź może odegrać kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej
Niepewność w zakresie cen energii połączona z dostępnością technologii OZE i rozproszonej generacji, skutkuje już rosnącym zainteresowaniem samowystarczalnością energetyczną gospodarstw domowych, lokalnej społeczności i przedsiębiorstw.