zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Osiemnaście lubelskich gmin wylosowało dotacje na OZE

Strona główna > Archiwa wpisów > Osiemnaście lubelskich gmin wylosowało dotacje na OZE

Data
Tagi

Osiemnaście gminy z województwa lubelskiego otrzyma dofinansowanie na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. O wyborze gmin, do których trafi 49,25 mln zł, zdecydowało losowanie.

W grudniu 2016 roku zarząd województwa lubelskiego wybrał najlepsze projekty w konkursie na wsparcie inwestycji w energię odnawialną. Umowy o dofinansowanie podpisało wówczas 108 miast i gmin. Wartość wszystkich kontraktów przekroczyła 462 mln zł, w tym niemal 350 mln zł stanowi wkład Unii Europejskiej. Jednak pula środków w konkursie nie została wyczerpana, bo do wykorzystania zostało jeszcze 49,25 mln zł.

Władze województwa nie mogły podzielić tych funduszy, ponieważ wnioski 28 samorządów otrzymały identyczną liczbę punktów w trakcie oceny – 97,5.

Ze względu na ograniczony budżet konkursu wszystkie projekty nie uzyskałyby dofinansowania w pełnej, tzn. wnioskowanej przez samorządy wysokości. Dlatego o tym, do których gmin trafi unijne wsparcie zdecydowało losowanie.

– To wydarzenie bez precedensu, ponieważ po raz pierwszy korzystamy z losowania, jako sposobu na przyznanie funduszy europejskich w naszym Regionalnym Programie Operacyjnym – przyznał Marszałek Sławomir Sosnowski.

Taką możliwość przewiduje regulamin konkursu 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE. Losowanie odbyło się 4 stycznia, a nad jego prawidłowością czuwała komisja na czele z Markiem Musiejem, kierownikiem oddziału oceny projektów w departamencie wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, czyli komórki organizującej konkurs.

Ostatecznie dofinansowanie uzyska 18 samorządów, które w najbliższym czasie podpiszą stosowne umowy.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.