zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Oszczędność energii. Jak wymieniać oświetlenie?

Strona główna > Archiwa wpisów > Oszczędność energii. Jak wymieniać oświetlenie?

Zmiana oświetlenia przynosi duże oszczędności na rachunkach za prąd, pod warunkiem, że nowe lampy popracują długo i dostarczą tyle światła, ile powinny. Polski rynek to eldorado dla sprzedawców lamp LED, jednak część z nich nie przestrzega standardów – wynika z badań.

Lampy LED jeszcze kilka lat temu kosztowały znacznie drożej. Teraz za kilka-kilkanaście złotych możemy kupić oświetlenie, które – zgodnie z deklaracją producenta – podziała wiele lat. Wymiana oświetlenia tradycyjnego na lampy diodowe – LED powinna się więc wszystkim opłacić. Często okazuje się jednak, że oświetlenie wcale nie działa długo, ale psuje się po kilku-kilkunastu miesiącach. Co więcej, część osób zwraca uwagę, że światło nie jest wystarczająco silne. Jak się okazuje, zastrzeżenia te nie są bezzasadne.

ZOBACZ: Oświetlenie LED w domu – poradnik

Polski rynek oświetleniowy szybko urósł do kilkunastu miliardów złotych. Przy takich obrotach i potężnej liczbie firm działających, nieprawidłowości zdarzają się znacznie częściej niż kilka lat temu. Wzrósł import oświetlenia z Chin. Komponenty wykorzystywane w lampach są często słabe. System oceny zgodności z normami unijnymi też pozostawia wiele do życzenia.

Oświetlenie LED pod lupą

Monitorowania jakości produktów podjął się wiązek Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting. Program prowadzi od czterech lat. W tym okresie przebadano ok. 200 opraw oświetleniowych i 150 lamp LED. Jak wskazuje Michał Waloch, dyrektor generalny związku, wyniki badań są niepokojące. Według aktualnych danych, wśród opraw ok. 40 proc.  pobranych z rynku produktów nie spełniało poziomów harmonicznych prądu – parametru określonego w normie (PN-EN 61000-3-2:2014-10) o kompatybilności elektromagnetycznej. Przekroczenia kształtują się od 109 proc. do aż 1356 proc. (rekordzista). Przy takich oddziaływaniach na sieci elektroenergetyczne oświetlenie wpływa na pracę innych urządzeń.

CZYTAJ: Zakaz halogenów. UE stawia na LED-y

Jak ocenia Michał Waloch, to świadczy o tym, że nadal wprowadzający wykorzystują tanie zasilacze do produkcji oprawy. – Co do wyników badań lamp LED, badaliśmy głównie strumień świetlny, klasy efektywności energetycznej, deklarowaną moc równoważną i pomiar współczynnika oddawania barw CRI. Wynik – 48 proc. lamp nie spełnia wymagań, przy czym są produkty, w których wprowadzający zaniża o 20-30 proc.  parametr strumienia świetlnego wyrażonego w lumenach – podaje dyrektor Pol-Lighting. Strumień świetlny określa ilość dostarczanego światła.

Czy rzeczywiście jest aż tak źle? Na co zwrócić uwagę wybierając nowe żarówki LED? Jakie oszczędności może dać dobrze dobrane oświetlenie? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

ZOBACZ TAKŻE: Oświetlenie w domu i w bliskim otoczeniu

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.