zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

PGE Energia Odnawialna zbuduje na górze Żar kontenerowy magazyn energii o mocy 500 kW

Strona główna > Archiwa wpisów > PGE Energia Odnawialna zbuduje na górze Żar kontenerowy magazyn energii o mocy 500 kW

Obok należącej do spółki farmy fotowoltaicznej na górze Żar, powstanie kontenerowy magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh

Projekt jest realizowany w ramach projektu badawczego pt. „Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych”. Będzie to instalacja demonstracyjna. Celem projektu, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest zweryfikowanie możliwości świadczenia usług systemowych służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe.

Nowy i większy magazyn energii od Tesli

Eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi, wskazują że stały wzrost mocy zainstalowanej w OZE determinuje konieczność wprowadzania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznych, czyniąc system bardziej elastycznym. Ważnym elementem w optymalnym wykorzystaniu OZE jest także dążenie do konsumpcji energii jak najbliżej miejsca jej produkcji i wzmocnienie sieci średniego napięcia. Zgodnie z warunkami umowy, MY-SOFT (dostawca technologii) zainstaluje magazyn energii wraz z zaawansowanym układem sterowania w ciągu sześciu miesięcy. Magazyn składać się będzie z dwóch kontenerów wyposażonych w układ bateryjny w technologii LFP (litowo-żelazowo-fosforanowej) oraz przekształtnik AC/DC (przekształcający prąd stały w zmienny). Całość będzie zdalnie nadzorowana przez układ sterowania. MY-SOFT zbuduje też stację transformatorową wraz z rozdzielnicą, siecią światłowodową oraz przyłączem elektroenergetycznym.

Magazynowanie energii niezbędne dla dalszego rozwoju polskiej energetyki

Magazyn energii zostanie włączony do sieci średniego napięcia i poddany testom pod kątem współpracy z siecią elektroenergetyczną. Umożliwi to opracowanie modelu rozliczeń z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD).

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno