Obok należącej do spółki farmy fotowoltaicznej na górze Żar, powstanie kontenerowy magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh
Projekt jest realizowany w ramach projektu badawczego pt. „Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych”. Będzie to instalacja demonstracyjna. Celem projektu, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest zweryfikowanie możliwości świadczenia usług systemowych służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe.
Nowy i większy magazyn energii od Tesli
Eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi, wskazują że stały wzrost mocy zainstalowanej w OZE determinuje konieczność wprowadzania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznych, czyniąc system bardziej elastycznym. Ważnym elementem w optymalnym wykorzystaniu OZE jest także dążenie do konsumpcji energii jak najbliżej miejsca jej produkcji i wzmocnienie sieci średniego napięcia. Zgodnie z warunkami umowy, MY-SOFT (dostawca technologii) zainstaluje magazyn energii wraz z zaawansowanym układem sterowania w ciągu sześciu miesięcy. Magazyn składać się będzie z dwóch kontenerów wyposażonych w układ bateryjny w technologii LFP (litowo-żelazowo-fosforanowej) oraz przekształtnik AC/DC (przekształcający prąd stały w zmienny). Całość będzie zdalnie nadzorowana przez układ sterowania. MY-SOFT zbuduje też stację transformatorową wraz z rozdzielnicą, siecią światłowodową oraz przyłączem elektroenergetycznym.
Magazynowanie energii niezbędne dla dalszego rozwoju polskiej energetyki
Magazyn energii zostanie włączony do sieci średniego napięcia i poddany testom pod kątem współpracy z siecią elektroenergetyczną. Umożliwi to opracowanie modelu rozliczeń z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD).