zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

PGE kontynuuje przygotowania do budowy farmy wiatrowej na Bałtyku

Strona główna > Archiwa wpisów > PGE kontynuuje przygotowania do budowy farmy wiatrowej na Bałtyku

PGE Energia Odnawialna, spółka Polskiej Grupy Energetycznej, rozpoczęła pomiary warunków wietrzności na Morzu Bałtyckim. Badania mają potrwać dwa lata i są prowadzone w rejonie planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica.

Realizowany przez PGE EO “Program Offshore”, który zakłada budowę morskiej farmy wiatrowej o maksymalnej mocy ok 1 GW w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego stanowi jedną z opcji strategicznych rozwoju Grupy Kapitałowej PGE po 2020 r.

W ramach przygotowań do tej inwestycji spółka PGE EO rozpoczęła dwuletnią kampanię pomiarową warunków wietrzności w rejonie planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica. Obszar badań jest zlokalizowany w odległości ok 32 km od Łeby, a pomiary są prowadzone przy użyciu Lidaru.

Lidar to urządzenie pomiarowe zamontowane na pływającej platformie (o wymiarach 4 x 4 x 4.5m) służące do pomiaru prędkości i kierunku wiatru przy użyciu wiązek lasera. Dzięki temu, że posiada akumulator ładowany niezależnie przez panele fotowoltaiczne, ogniowo paliwowe i mikro turbiny wiatrowe może pracować na morzu przez wiele miesięcy.

Jedną z wielu zalet Lidara, w stosunku do tradycyjnego masztu pomiarowego, jest możliwość wykonywania badań dokładnie na wysokości osi wirników projektowanych wiatraków. Oprócz precyzyjnego pomiaru prędkości oraz kierunku wiatru urządzenie będzie przesyłać poprzez satelitę dane pokazujące wysokość i długość fal oraz kierunek prądów morskich. Wszystkie zgromadzone informacje pracownicy PGE EO będą mogli odbierać i analizować na bieżąco.

Na podstawie pozyskanych danych ma zostać przygotowana szczegółowa prognoza efektywności energetycznej oraz ekonomicznej projektowanej przez PGE EO morskiej farmy wiatrowej Baltica.

W marcu 2016 roku PGE EO podpisała z Instytutem Morskim umowę, w ramach przeprowadzone są badania środowiskowe dla tej farmy. Prace związane z realizacją tych badań mają się zakończyć w 2018 r.


Czytaj również:

FNEZ: Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wynosi od 8 do 10 GW

Parlamentarny Zespół do spraw Morskiej Energetyki Wiatrowej rozpoczął pracę

Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno