Jej moc ma sięgnąć nawet 60 MW i jest to kolejny projekt, który wpisuje się w plan budowy obejmujący w sumie 2,5 GW mocy w fotowoltaice do 2030 roku
– W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa pomiędzy PGE Energia Odnawialna i PGE GiEK dotycząca instalacji paneli fotowoltaicznych na gruntach wykorzystywanych do tej pory jako składowisko odpadów paleniskowych, powstałych w Elektrowni Bełchatów – oświadczył Henryk Baranowski. Nie jest to pierwsza ogłoszona przez PGE inicjatywa z zakresu fotowoltaiki. Jakiś czas temu spółka wydała informację o zidentyfikowaniu terenów, które pozwolą zbudować elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 750 MW. Mimo to większy przyrost mocy wytwórczych w PV ma się rozpocząć w 2021 roku.
KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych
Na tegorocznym wrześniowym Forum Ekonomicznym, które odbyło się w Krynicy, Polska Grupa Energetyczna podpisała z PKP i KGHM listy intencyjne. To z nimi będzie realizować następne projekty z zakresu PV. Firmy mają udostępnić ziemie pod wspólne inwestycje, dzięki czemu zostaną odbiorcami energii, która będzie w ten sposób wytwarzana w ramach zawartych umów PPA. Na dodatek projekty te nie zostały wykluczone przez PGE z systemu aukcyjnego, który może zapewnić nadprogramowe gwarancje przychodów ze sprzedaży energii. W ramach współpracy z KGHM wystąpiła nawet chęć wspólnej budowy farm fotowoltaicznych, których łączna moc miałaby wynosić mniej więcej 500 MW. W tym roku PGE Energia Odnawialna zawarła również podobne porozumienie z Grupą Azoty Kopalnie i Zakładami Chemicznymi Siarki „Siarkopol”. W przypadku tej współpracy zaplanowano budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 5 MW. Ma ona powstać na dziesięciohektarowych gruntach poeksploatacyjnych w Osieku w województwie świętokrzyskim.
Energia słoneczna. Rozwój fotowoltaiki nie obejdzie się bez miedzi
Wyposażona w prawie 16 tys. paneli fotowoltaicznych elektrownia ma zacząć działać w połowie 2022 roku. Według prognoz PGE roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie ok. 4,87 GWh. Na ten moment tylko jedna, mała farma fotowoltaiczna PGE, o mocy 0,6 MW, ma status operacyjny. Znajduje się ona w powiecie żywieckim, na Górze Żar, obok elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar, która również należy do PGE.