PGE Energia Odnawialna, podpisała z Grupą Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol list intencyjny w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 5 MW, która wg. planów ma rozpocząć działalność w połowie 2022 roku.
Dzięki umowie corporate PPA, czyli Power Purchase Agreements, umożliwiającej dokonywanie zakupów energii bezpośrednio od producenta energii, w tym przypadku grupy PGE, Grupa Azoty Siarkopol uzyska dostęp do zielonej energii na bardzo korzystnych warunkach – mówi Henryk Baranowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Jest to widoczny sygnał wskazujący, że umowy pomiędzy producentami energii z OZE i odbiorcami przemysłowymi (umowy typu PPA) będą coraz częściej stosowane i stać się mogą modelem biznesowym – mówi Rafał Czaja, Prezes Zarządu Stowarzyszenia na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego.
Prąd z instalacji OZE bezpośrednio od producenta do klienta?
PGE Energia Odnawialna zaznacza, że projekt realizowany z największą w kraju grupą chemiczną wpisuje się w program fotowoltaiczny grupy PGE, którego celem jest posiadanie do 2030 roku farm PV o mocy około 2,5 GW. W kręgu zainteresowania spółki są tereny niewykorzystywane w działalności grupy kapitałowej PGE oraz takie jak w Osieku, gdzie zakończono działalność przemysłową. W ramach podjętej współpracy grupa PGE rozważa również wyposażenie elektrowni PV w magazyn energii.
Jak wskazują przedstawiciele GA Siarkopolu, współpraca z PGE pomoże zmniejszyć znacząco tzw. ślad węglowy, czyli całkowitą emisję gazów cieplarnianych wynikającą z naszej Grupy. Ponadto projekt pozwoli optymalizować koszty działalności Grupy i będzie także istotny dla regionu z uwagi na dodatkowe wpływy podatkowe gminy.
„Rynek Fotowoltaiki w Polsce ‘2019″. Powstaje raport