zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Prąd z instalacji OZE bezpośrednio od producenta do klienta?

Strona główna > Archiwa wpisów > Prąd z instalacji OZE bezpośrednio od producenta do klienta?

Takie standardowe rozwiązanie, promujące wykorzystanie OZE , funkcjonuje już w Europie i jest doskonale znane jako umowy PPA (Power Purchase Agreement), tj. zakup energii elektrycznej bezpośrednio od  producenta energii z  OZE.

W polskich warunkach to rynek, który jest nadal w punkcie startu, ale jak omawiano już podczas konferencji AREOPAG Energetyki Odnawialnej 2018 w Ministerstwie Energii oraz 29 edycji Konferencji EuroPOWER, których Europejski Instytut Miedzi był Partnerem, rynek ten zacznie się  rozwijać.

Zgodnie z kierunkami dyskusji eksperckich podczas tych dwóch wydarzeń, zainteresowanie umowami PPA zarówno ze strony energetyki odnawialnej, jak i odbiorców (przemysł), jest duże. Podczas prezentacji tego zagadnienia na konferencji EuroPOWER wskazano, że uczestnicy tego rynku (producent i klient)  ciągle nie są jeszcze dobrze do tego przygotowani, a jak wskazano, PPA to:

  • długoterminowe zabezpieczenie ceny energii, które jest wartością, zwłaszcza w przypadku konkurowania przemysłu na rynku globalnym .
  • możliwość rozwoju energetyki odnawialnej poza państwowym systemem regulacji i bez generowania kosztów wsparcia rozwoju OZE dla odbiorców energii

Czytaj również: Konferencja AREOPAG OZE – Ministerstwo Energii: Partnerstwo między OZE a energetyką konwencjonalną

Jak podkreślają eksperci, paradoksalnie wzrost cen energii , może budować zainteresowanie takim instrumentem i być odpowiedzią dla poszukiwania rozwiązań alternatywnych dla zakupu energii z sieci oraz komunikowania proekologicznego zaangażowania firmy poprzez korzystanie z zielonej energii.

Przeczytaj także: OZE nabierają mocy. Wiatr powoli zmienia kierunek

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno