zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

PKEE: państwa Europy Środkowo – Wschodniej wykonały duży postęp w rozwijaniu OZE

Strona główna > Archiwa wpisów > PKEE: państwa Europy Środkowo – Wschodniej wykonały duży postęp w rozwijaniu OZE

Data
Tagi

Polski komitet Energi Elektrycznej zorganizował debatę w Parlamencie Europejskim o przyszłości OZE w Europie Środkowo – Wschodniej. Wiceprezes PKEE Marta Gajęcka podkreślała, że państwa regionu wykonały duży postęp w rozwijaniu OZE. Mimo tego, że punkt startowy w modernizacji miksu energetycznego i potencjał inwestycyjnych nowych członków UE jest wciąż dużo niższy niż średnia unijna.

Gajęcka zwróciła uwagę na stereotypowe myślenie w Europie o energetyce w naszym regionie.

Jest wiele stereotypowych opinii, że Polska stoi tylko na węglu i nie ma zielonej energii, a to nieprawda – powiedziała.

Zaznaczyła, że udział energetyki węglowej w strukturze mocy zainstalowanych w Polsce spadał w ostatnich latach z 83 proc. w 2008 r. do 69 proc. w 2016 r. Natomiast w przypadku  OZE wzrósł z 4 proc. w 2008 r. do 21 proc. w 2016 r.

Szeroko dyskutowane były osiągnięcia Rumunii, Polski i Estonii w rozwijaniu energetyki wiatrowej. Prezes Marta Gajęcka przypomniała, że Polsce w ciągu ostatnich lat przyrost mocy wiatrowej osiągnął ponad 100 proc. czyniąc Polskę z 5,8 GW siódmym rynkiem Unii Europejskiej tego źródła OZE.

Kolejnym krokiem rozwoju OZE w Polsce będą farmy wiatrowe na Bałtyku. Polski sektor energetyczny zauważając duży potencjał w tych instalacjach pracuje nad konkretnym projektem, który ma bardzo duża szansę realizacji już po 2020 roku – podkreślała wiceprezes PKEE .

Według niej w Polsce istnieje potencjał na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o mocy 6 GW w latach 2020-2030.

Marta Gajęcka zaznaczyła, że rozwojowi odnawialnych źródeł energii musi towarzyszyć zapewnienie stabilności systemu dostaw energii elektrycznej.

PKEE wskazywało również na duży przyrost instalacji paneli słonecznych w ostatnich latach. Ta technologia co naturalne szybciej rozwija się w bardziej słonecznej części regionu. W Bułgarii i Czechach już ponad 9 proc. mocy pochodzi z zainstalowanych paneli PV.

Polski Komitet Energii Elektrycznej w czasie debaty podkreślał również kluczową rolę biomasy w transformacji miksu energetycznego w Europie. Jest to szczególnie istotne w kontekście trwających prac właśnie Parlamencie Europejskim jak i Radzie nad zmianą dyrektywy dotyczącej rozwoju OZE.

Obecnie w Polsce biomasa odpowiada za prawie 25 proc. odnawialnych źródeł energii. W ciągu ostatnich 8 lat w Polsce udział wszystkich rodzajów OZE w energetyce wzrósł z 4 proc. do 21 proc..


Czytaj również:

Jak będzie się zmieniał polski miks energetyczny

Minister energii: polityka energetyczna powinna być określona na zasadzie konsensusu

Morska energetyka wiatrowa. Kiedy więcej mocy z morza?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.