Zdaniem Andrzeja Ziółkowskiego – prezesa Urzędu Dozoru Technicznego, elektromobilność to obecnie jeden z głównych trendów innowacji w energetyce.
Perspektywy rozwoju elektrycznej motoryzacji w Polsce są ogromne, a rozwój infrastruktury do ładowania aut elektrycznych będzie korzystny dla pracy sieci elektroenergetycznych. Dynamiczny rozwój elektromobilności w Polsce stanowi niepowtarzalną okazję do transformacji sektora energetycznego.
Jak podkreśla prezes Urzędu Dozoru Technicznego, elektromobilność ma dwojaki wymiar. Pierwszy – ekologiczny, dotyczy czystości w miastach. Z drugiej strony, rozwój aut elektrycznych ma szansę przysłużyć się energetyce. Prezes Ziółkowski stwierdził również, że elektromobilność pomoże złagodzić tzw. doliny energetyczne, kiedy trzeba niekiedy wyłączyć kotły (przy założeniu, że samochody elektryczne będą ładowane w nocy, gdy spada zapotrzebowanie przemysłu na prąd).
Według szefa UDT, na odstawianie kotłów patrzymy z obawą (zwłaszcza do stanu zimnego), szczególnie jeśli chodzi o stare, wyeksploatowane jednostki. Z kolei najnowocześniejsze bloki nie powinny być traktowane jako bloki regulacyjne, tylko pracować w podstawie. Elektromobilność ma rozwiązać ten problem.
Skuteczny rozwój elektromobilności w Polsce może przynieść wiele korzyści. Większa ilość samochodów elektrycznych pozwoli między innymi na poprawę jakości powietrza poprzez ograniczenie szkodliwych emisji komunikacyjnych – szczególnie istotna kwestia w świetle problemów polskich miast ze smogiem. Ponadto, realizacja ambitnych planów umożliwi zmniejszenie uzależnienia od importu ropy naftowej, wpłynie na unowocześnienie sektora energetycznego i ustabilizuje system energetyczny.
Jak podkreślają eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi, rozwój elektromobilności może zdecydowanie pomóc polskiej energetyce i umożliwić wprowadzenie do niej nowoczesnych technologii. Zwiększenie liczby pojazdów elektrycznych stworzy możliwość lepszego bilansowania systemu i integracji odnawialnych źródeł energii. W dłuższej perspektywie może również przyczynić się do upowszechnienia rewolucyjnych rozwiązań, takich jak magazynowanie energii.
Zobacz również: Polska miedź napędzi elektromobilność