zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Pojazdy elektryczne zbilansują system energetyczny w Polsce

Strona główna > Archiwa wpisów > Pojazdy elektryczne zbilansują system energetyczny w Polsce

Zdaniem Andrzeja Ziółkowskiego – prezesa Urzędu Dozoru Technicznego, elektromobilność to obecnie jeden z głównych trendów innowacji w energetyce.

Perspektywy rozwoju elektrycznej motoryzacji w Polsce są ogromne, a rozwój infrastruktury do ładowania aut elektrycznych będzie korzystny dla pracy sieci elektroenergetycznych. Dynamiczny rozwój elektromobilności w Polsce stanowi niepowtarzalną okazję do transformacji sektora energetycznego.

Jak podkreśla prezes Urzędu Dozoru Technicznego, elektromobilność ma dwojaki wymiar. Pierwszy – ekologiczny, dotyczy czystości w miastach. Z drugiej strony, rozwój aut elektrycznych ma szansę przysłużyć się energetyce. Prezes Ziółkowski stwierdził również, że elektromobilność pomoże złagodzić tzw. doliny energetyczne, kiedy trzeba niekiedy wyłączyć kotły (przy założeniu, że samochody elektryczne będą ładowane w nocy, gdy spada zapotrzebowanie przemysłu na prąd).

Czytaj: Elektromobilność – branża z potencjałem. Do 2025 roku europejski rynek baterii będzie wart 250 mld euro

Według szefa UDT, na odstawianie kotłów patrzymy z obawą (zwłaszcza do stanu zimnego), szczególnie jeśli chodzi o stare, wyeksploatowane jednostki. Z kolei najnowocześniejsze bloki nie powinny być traktowane jako bloki regulacyjne, tylko pracować w podstawie. Elektromobilność ma rozwiązać ten problem.

Skuteczny rozwój elektromobilności w Polsce może przynieść wiele korzyści. Większa ilość  samochodów elektrycznych pozwoli między innymi na poprawę jakości powietrza poprzez ograniczenie szkodliwych emisji komunikacyjnych – szczególnie istotna kwestia w świetle problemów polskich miast ze smogiem. Ponadto, realizacja ambitnych planów umożliwi zmniejszenie uzależnienia od importu ropy naftowej, wpłynie na unowocześnienie sektora energetycznego i ustabilizuje system energetyczny.

Jak podkreślają eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi, rozwój elektromobilności może zdecydowanie pomóc polskiej energetyce i umożliwić wprowadzenie do niej nowoczesnych technologii. Zwiększenie liczby pojazdów elektrycznych stworzy możliwość lepszego bilansowania systemu i integracji odnawialnych źródeł energii. W dłuższej perspektywie może również przyczynić się do upowszechnienia rewolucyjnych rozwiązań, takich jak magazynowanie energii.

Zobacz również: Polska miedź napędzi elektromobilność

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno