Prezesi grup energetycznych (PGE, TAURON, ENEA i ENERGA) zapowiedzieli w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, dostosowanie strategii spółek przez nich kierowanych do Polityki Energetycznej Państwa 2040, nad której projektem prace finalizuje Ministerstwo Energii.
Jak mówił Henryk Baranowski, Prezes PGE, dla energetyki kluczowe jest planowanie długoterminowe, tj na okres 15-20 lat, czyli wykraczające poza okres funkcjonowania zarządów spółek, wskazal także że od pewnych kierunków nie może być odwrotu, bo wynikają z megatrendów – budowania gospodarki niskoemisyjnej/gospodarki obiegu zamkniętego. Musimy szukać rozwiązań na zmieniające się otoczenie np. polityki promujące OZE.
Odnawialne źródła energii. Jaki mają wpływ na geopolitykę?
Prezes Taurona Filip Grzegorczyk wskazał, że spółka wkrótce ma pokazać aktualizację strategii, która została przedstawiona w roku 2016, jako odpowiedź na ówczesne otoczenie i wyzwania. Aktualizacja strategi ma dostosować firmę lepiej do megatrendów pokazanych w PEP i realizować oczekiwania akcjonariuszy, prezes zauważył także, że nowe technologie węglowe pozwalają mocno zredukować emisję, warto więc wydobywać węgiel dla tych nowoczesnych bloków.
Według wiceprezesa Energi Jacka Kościelniaka, spółka realizuje swoje cele, czyli rozwój nowoczesnej infrastruktury oraz obniżanie emisji i OZE, a jedną z inwestycji, które wskazują na procesy transformacji energetycznej to wspólny ze stroną japońską projekt magazynu energii przy jednej z farm spółki. Prezes wskazał, że także jego spółka dostosuje strategię do kierunków PEP 2040.
Prezes Enea – Mirosław Kowalik ocenił, że PEP pokazuje cele strategiczne, aby inne obszary gospodarki zobaczyły, w jaki sposób energetyka będzie się rozwijała i jak można budować łańcuch wartości sektora w kontekście potrzeb gospodarki i firm. Jak podkreślił Prezes Kowalik – oczekiwania klientów ostatnio wzmocniły się w obszarach ekologii i digitalizacji, dlatego musimy uwzględniać te zmiany.