zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Polityka klimatyczna i “Europejski Zielony Ład” pod kontrolą Fransa Timmermansa

Strona główna > Archiwa wpisów > Polityka klimatyczna i “Europejski Zielony Ład” pod kontrolą Fransa Timmermansa

Frans Timmermans będzie koordynował politykę klimatyczną na szczeblu całej Komisji i wprowadzał tzw. „Europejski Zielony Ład” (European Green Deal).

Zgodnie z informacjami z KE, Timmermans ma także koordynować powstanie nowego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma współfinansować odejście od węgla w regionach gospodarczo uzależnionych od tego surowca – w Polsce m.in Śląsk, a w Europie m.in Region Łużyce czy Region Macedonii w Grecji. Jak wynika z informacji, Polska może być głównym beneficjentem tego funduszu, ale kluczowym jest określenie kiedy i jak chcemy odejść od węgla. Zaznaczyć należy, że od 25 do 30 proc. środków z nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2021 -2027 ma być przeznaczone właśnie na cele klimatyczne.

Przyjmowanie nowych celów w polityce klimatycznej musi być odpowiedzialne

Dyrekcja ds. Klimatu ma także opracować pierwszy w UE akt prawny nazwany „europejskim prawem klimatycznym”. Nie wiadomo jaki status będzie miał dokument (dyrektywa?), ma być on narzędziem przejścia do neutralności klimatycznej UE w 2050 roku. Frans Timmermans ma koordynować również prace nad nowym systemem podatkowym, który będzie uwzględniał cele klimatyczne. Na podatek złożą się dwa elementy – „importowy podatek węglowy” (carbon border tax), który ma wyrównać warunki konkurencji między firmami z UE, a przedsiębiorstwami z krajów, które nie włączają się w walkę na rzecz poprawy klimatu. Musi on jednak być zgodny z regułami Światowej Organizacji Handlu. Druga sprawa jest znacznie bardziej konkretna. Chodzi o znowelizowanie unijnej Dyrektywy o Opodatkowaniu Energii, tak aby sprzyjała unijnym celom klimatycznym. Reuters opisał dokument, który omawiali już 7 września ministrowie finansów.

Fundusz o wartości 100 mln euro wesprze rozwój inwestycji w czystą energię

Przygotowali go przewodzący UE w tym półroczu Finowie. Proponują m.in. aby opodatkowanie odzwierciedlało „wkład” poszczególnych paliw w emisję CO2, ale uważają także, że obecne minimalne stawki akcyzy na produkty energetyczne są za niskie i nie stymulują inwestycji. Podniesienie akcyzy na benzynę może być jednak trudne, zważywszy np. na protesty jakie wywołało ostatnio we Francji. Dużo bardziej prawdopodobne będzie podniesienie podatków od węgla, bo w Europie używa się go coraz mniej. Finowie apelują także o likwidację subsydiów do paliw kopalnych. Projekt nowelizacji dyrektywy o opodatkowaniu energii ma ujrzeć światło dzienne w ciągu najbliższych 100 dni.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.