zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Polska druga w UE pod względem przyrostu mocy wiatrowych

Strona główna > Archiwa wpisów > Polska druga w UE pod względem przyrostu mocy wiatrowych

Data
Tagi

W ubiegłym roku w krajach Unii Europejskiej przyłączono do sieci z 12,8 GW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych, z czego prawie 1,3 GW w Polsce, co daje nam drugi wynik w UE po Niemczech.

Z ostatniego raportu European Wind Energy Association(EWEA) wynika, że w 2015 roku w UE do sieci przyłączono 12,800 GW nowych elektrowni wiatrowych, z czego 9,766 GW to elektrownie na lądzie, a 3,034 GW instalacje offshore. Na koniec ubiegłego roku całkowita moc energetyki wiatrowej w krajach Unii sięgnęła prawie 142 GW, co oznacza wzrost w porównaniu do okresu sprzed roku o 9,7 proc.

Z danych EWEA wynika też, że tak jak od kilku już lat, największy przyrost mocy w elektrowniach wiatrowych w 2015 roku odnotowano w Niemczech, gdzie przybyło nieco ponad 6 GW mocy w tego typu instalacjach. Niemcy są też niekwestionowanym liderem pod względem zainstalowanych mocy wiatrowych, które sięgają prawie 45 GW.

Polska w tych statystykach też wypadła dość dobrze, bo pod względem przyrostu mocy wiatrowych przyłączonych do sieci z wynikiem 1,266 GW znaleźliśmy się na drugim miejscu. Natomiast jeśli chodzi o ilość mocy dotychczas zainstalowanych w z wynikiem 5,1 GW jesteśmy na siódmej pozycji, po wymienionych wcześniej Niemczech (45 GW), Hiszpanii (23 GW), Wielkiej Brytanii (13,6 GW), Francji (10,4 GW) Włochach (9 GW) i Szwecji (6 GW). Tuż za nami są Dania (5,063 MW) oraz Portugalia (5,079 GW).

Jednocześnie z danych EWEA wynika również, że ubiegłym roku aż 77 proc. nowych mocy w UE pochodziło z OZE. Na 29 GW nowych mocy, tak jak wcześniej wspomniano 12, 8 GW to elektrownie wiatrowe, a 8,5 GW źródła solarne.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno