Według raportu European Innovation Scoreboard 2018 Polska osiągnęła syntetyczny wskaźnik innowacyjności na poziomie 0,270, tj. poniżej średniej UE, wynoszącej 0,504.
Polska energetyka stoi w obliczu wyzwań, które zdeterminują jej kształt na kolejne dekady. Wyzwania te wynikają z szeregu bardzo zróżnicowanych czynników – m.in. światowych trendów, polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz dotychczasowej struktury wytwarzania energii. Kondycja sektora energetycznego, jak i jego potencjał do wdrażania nowoczesnych rozwiązań są nierozłącznie związane z sytuacją państwa, w tym szczególnie stopniem jego innowacyjności.
Według raportu European Innovation Scoreboard 2018 nasz kraj osiągnął syntetyczny wskaźnik innowacyjności na poziomie 0,270, tj. poniżej średniej UE, wynoszącej 0,504. Polska słabo wypada również w zestawieniu Global Innovation Index 2018, przygotowanym przez Cornell University, INSEAD oraz World Intellectual Property Organization,uzyskując 41,67 pkt na 100 możliwych.
Eksperci wskazują, że kooperacja nauki i biznesu może stać się siłą napędową innowacyjnej gospodarki. Kłopot polega na tym, że te dwa równoległe i wzajemnie sobie potrzebne światy niekoniecznie potrafią obecnie ze sobą rozmawiać np. brak wiedzy nt. możliwości komercjalizacji badań czy wiedzy biznesu nt. pracy naukowców.
W ostatnich dniach w Krynicy odbyła się debata, w której wzięli udział przedstawiciele polskich i zagranicznych ośrodków naukowych (m.in. z Uniwersytetu Stanforda) oraz przedstawiciele wszystkich linii biznesowych funkcjonujących w ramach grupy kapitałowej PGE. Jak podkreślał Prezes Henryk Baranowski – energetyka znajduje się dziś w momencie przełomowym, a nowe wyzwania stawiane przed branżą, wymagają od nas wszystkich wiele wysiłku i zaangażowania, a kluczową rolę w opisanych zjawiskach będą odgrywać właśnie innowacje m.in. w zakresie magazynowania energii, elektromobilności czy smart grid.