zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Ponad 5 GW wielkoskalowych magazynów energii na rynku mocy na 2024 rok

Strona główna > Archiwa wpisów > Ponad 5 GW wielkoskalowych magazynów energii na rynku mocy na 2024 rok

O czym informowaliśmy na naszym portalu, Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały wyniki tzw. certyfikacji ogólnej do rynku mocy. Taka procedura pozwala operatorowi poznać plany firm zamierzających wybudować nowe elektrownie oraz wstępnie ocenić ich realność.

Największą niespodzianką okazała się liczba oraz moc magazynów energii – 20 magazynów energii o łącznej mocy 5,6 GW. Jak wynika z analizy dostępnych danych – średnia moc takiego magazynu wynosiłaby 280 MW czyli prawie trzy razy więcej niż słynna bateria Tesli w Australii. Jak wskazuje portal Wysokie Napięcie.pl za planami budowy magazynów kryje się ABB. Ten światowy potentat w produkcji urządzeń dla energetyki inwestuje także intensywnie w magazyny energii. Ale urządzeń o takiej mocy i skali nie zainstalował jeszcze nigdzie.

Przede wszystkim magazyny ABB musiałyby mieć wydane warunki przyłączenia do sieci energetycznej. Na razie ich nie mają, ale dla przynajmniej części z nich zostały złożone wnioski o przyłączenie. Według informacji Wysokie Napięcie.pl magazynowy projekt ABB jest na bardzo wstępnym etapie.

CZYTAJ: Magazyny energii i ich znaczenie dla przemysłu

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.