Koszty zdrowotne i finansowe smogu niskiej emisji sięgają w Polsce nawet 30 mld euro rocznie, w 2016 r. smog z tego źródła spowodował zgon 19 tys. mieszkańców Polski – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Raport stanowi próbę zobrazowania, jak ogromne są społeczne i ekonomiczne konsekwencje ogrzewania domów złej jakości paliwami. Dokument stwierdza, że tylko w 2016 r. zanieczyszczone powietrze pochodzące z tzw. niskiej emisji skróciło życie 19 tys. Polaków o łącznie 440 tys. lat. Tym samym według dostępnych wycen wartości przedwczesnych zgonów i utraconych lat życia koszty zdrowotne niskiej emisji w Polsce wynosiły nawet 30 mld euro – czytamy na stronie internetowej resortu.
“Od dawna rząd wskazuje, że główną przyczyną występowania smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, które ogrzewane są przez spalanie niskiej jakości paliw albo nawet śmieci. Raport pokazuje, że takie ogrzewanie domu to ogromne zagrożenie dla zdrowia jego właścicieli, ich bliskich i całego otoczenia. Zagrożenie to można opisać zarówno w postaci zatrważającej liczby utraconych przez Polaków lat życia, jak i ogromnych kosztów ponoszonych m.in. przez budżet państwa” – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
ZOBACZ TAKŻE: Bank Światowy wydał receptę na polski smog
Dodała, że problem smogu jest szeroko omawiany przede wszystkim w sezonie grzewczym, a przypominać trzeba o nim cały rok. To w miesiącach letnich ludzie mają czas na przygotowanie się do zimy i próbę zmiany nawyków związanych z ogrzewaniem domu.
Warto dodać, że niedawno minister energii Krzysztof Tchórzewski zaproponował normy dla węgla. Zgodnie z nimi będzie można palić każdej jakości węglem, nawet odpadami.
Raport zaprezentowany przez resort minister Emilewicz ma pokazać ogromne koszty smogu w Polsce, a także pomóc przyjąć wyższe normy w rozporządzeniu, co pozwoli lepiej chronić środowisko.
Według szacunków resortu przedsiębiorczości te koszty dla skarbu państwa wahają się między 13 a 30 mld euro rocznie – w zależności od przyjętej metody ekonomicznej. To np. koszty leczenia, jakie ponosi sam chory i jego rodzina. W przeliczeniu na mieszkańca Polski daje to kwotę 300-800 euro.
Minister Jadwiga Emilewicz podkreślała także, że jedną z najważniejszych przyczyn smogu pochodzącego z niskiej emisji jest problem ubóstwa energetycznego.
Skuteczną walkę z tym zjawiskiem umożliwi m.in. nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Jej projekt był rozpatrywany w trakcie ubiegłotygodniowego posiedzenia Stałego Komitetu Rady Ministrów i wkrótce trafi pod obrady rządu. Nowelizacja pozwoli uruchomić pilotażowy program termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł emisji. Obejmie osoby najbardziej potrzebujące z polskich miast umieszczonych przez Światową Organizację Zdrowia na liście europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem – czytamy na stronie resortu.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak wymienić piec i dotację? Do wzięcia nawet 3 tys. złotych