zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Porozumienie w celu rozwoju elektromobilności w Polsce podpisane

Strona główna > Archiwa wpisów > Porozumienie w celu rozwoju elektromobilności w Polsce podpisane

Data
Tagi

Przedstawiciele rządu i samorządów zainaugurowali w poniedziałek współpracę dotyczącą rozwoju elektromobilności. Jednym z istotnych celów podpisanego porozumienia jest zwiększenie liczby autobusów elektrycznych w polskich miastach i gminach w ramach istniejących systemów komunikacji zbiorowej.

Listy intencyjne w tej sprawie podpisali w poniedziałek przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządowcy z 41 polskich miast i gmin, reprezentujący niemal 45 proc. taboru autobusowego w Polsce

Rozwój tego sektora jest jednym z celów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, uchwalonej tydzień temu przez Radę Ministrów.

Rozwój sektora elektromobilności w Polsce jest jednym ze strategicznych projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, uchwalonej tydzień temu przez Radę Ministrów. Porozumienie tworzy wspólnotę, która będzie kształtować zasady rozwoju elektromobilności w całej Polsce.- Dzisiejsze porozumienie oznacza, że elektromobilność znajduje się na najlepszej drodze, żeby stać się kołem zamachowym reindustrializacji naszej gospodarki i pozytywnym przykładem budowania w Polsce przemysłu przyszłości – mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Jednak póki co po ulicach pięciu polskich miast (Warszawy, Krakowa, Inowrocławia, Jaworzna i Lublina) jeździ tylko 31 autobusów z napędem elektrycznym. Z danych Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, ze na koniec 2016 roku tego typu pojazdy stanowiły zaledwie 0,3 proc. wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w polskich samorządach.

Jak zwraca uwagę wiceminister energii, Michał Kurtyka, szef Programu Elektromobilność 2025 porozumienie ma na celu zaangażowanie samorządów w realizację programu.

Chodzi nam o zaangażowanie dzisiejszych i przyszłych miast-sygnatariuszy naszego porozumienia we wszystkie inicjatywy związane z rozwojem elektrycznego transportu miejskiego i samochodów elektrycznych. Chcemy razem wypracować rozwiązania, z których wspólnie będziemy korzystać – podkreślał Kurtyka.

Jednocześnie wiceminister zapowiedział, że Planu Rozwoju Elektromobilności zostanie przyjęty przez radę ministrów w ciągu najbliższych. Z zapowiedzi ministra wynika, że plan ten ma być finansowany Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który ma być uruchomiony w połowie roku.

Program Rozwoju Elektromobilności ma doprowadzić do upowszechnienia infrastruktury ładowania i pojazdów elektrycznych na polskich
drogach, a także przyczynić się do rozwoju przemysłu elektromobilności oraz stabilizacji sieci elektroenergetycznej poprzez integrację pojazdów z siecią.

W programie zaproponowano trzy fazy rozwoju elektromobilności w Polsce. Pierwsza faza ma mieć charakter przygotowawczy i potrwa do 2018 roku. Jej najważniejszym elementem ma być przyjęcie przygotowywanej przez ME ustawy o elektromobilność oraz skoncentrowanie finansowania publicznego na elektromobilności. W kolejnej fazie, przewidzianej na lata 2019-2020 w wybranych aglomeracjach ma zostać zbudowana infrastruktura zasilania pojazdów elektrycznych. W tej fazie planuje się też zintensyfikowane zachęt do zakupu pojazdów elektrycznych i oczekiwana jest komercjalizacja wyników badań z obszaru elektromobilności rozpoczętych w fazie pierwszej, a także wdrożenie nowych modeli biznesowych upowszechnienia pojazdów elektrycznych.

W fazie trzeciej w latach 2020-2025 zakłada się stopniowe osiąganie dojrzałości przez rynek elektromobilności i wycofywanie instrumentów wsparcia.

Sygnatariusze poniedziałkowego porozumienia na chwilę obecną zadeklarowali chęć zakupu łącznie 780 autobusów elektrycznych do 2020 roku.

Istotną rolę w programie Elektromobilności odgrywa Polski Fundusz Rozwoju, który kieruje realizacją Programu e-Bus.Celem tego programu jest wyprodukowanie autobusu elektrycznego składającego się w głównej mierze z polskich komponentów, dostępnego cenowo, efektywnego w eksploatacji, dojrzałego technologicznie i konkurencyjnego rynkowo. Program zakłada sprzedaż autobusów elektrycznych na poziomie ok. tysiąca sztuk rocznie i rozwój eksportu. Z szacunków PFR wynika wartość rynku elektrycznych autobusów w Polsce może osiągnąć poziom 2,5 mld zł rocznie i przyczynić się do powstania ok. 5 tys. nowych miejsc pracy.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno