zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

PORT PC: W 2017 roku wzrost na rynku pomp ciepła w Polsce

Strona główna > Archiwa wpisów > PORT PC: W 2017 roku wzrost na rynku pomp ciepła w Polsce

Data

Rynek pomp ciepła w Polsce odnotował w ubiegłym roku wzrost na poziomie około 22 proc.-wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Z szacunków PORT PC wynika, że w roku 2017 sprzedano w Polsce łącznie około 27 tys. szt. pomp ciepła, a rynek tego typu urządzań w naszym kraju odnotował wzrost o około 22 proc.

Jednocześnie jak wskazują dane PORT PC w ubiegłym roku największy wzrost – na poziomie 55 proc. – odnotowano na rynku pomp ciepła typu powietrze/woda stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania. Ilość sprzedanych w 2017 r. tego typu urządzeń oszacowano na poziomie ok. 8,1 tys. sztuk. Według PORT PC wiele wskazuje na to, że ten trend utrzyma się również w kolejnych latach i w optymistycznym wariancie liczba sprzedanych pomp ciepła tego typu może sięgnąć nawet 20 – 23 tys. szt. w 2020 r.

Rynek wszystkich typów pomp ciepła związanych z centralnym ogrzewaniem wzrósł w 2017 roku o 30 proc.

PORTPC podkreśla też, że wzrósł również znacznie udział pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych, w 2017 roku wynosił on 12,5 proc. (co ósmy nowy budynek). W 2010 roku organizacja PORTPC szacowała, że udział pomp ciepła w nowych budynkach wynosił poniżej 3 proc. W optymistycznej prognozie wzrostu rynku wykonanej przez PORT PC, w 2020 roku udział pomp ciepła w nowobudowanych budynkach jednorodzinnych może sięgać już poziomu 20-25 proc.

Według analiz PORT PC, w ubiegłym roku producenci i dystrybutorzy pomp ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej sprzedali łącznie ok. 9,3 tys. szt. W porównaniu do danych rynkowych z roku 2016 ilość sprzedanych pomp ciepła tego typu wzrosła o ok. 10 proc.

Ilość sprzedanych w 2017 roku gruntowych pomp ciepła typu solanka/woda oszacowano na około 5,2 tys. sztuk, co w porównaniu do roku poprzedzającego daje wzrost sprzedaży na poziomie około 5 proc.

W przeprowadzonych badaniach rynku systemów grzewczo-chłodzących typu VRF widać lekki wzrost rynku (ok. 1 proc.). PORT PC szacuje, że w roku 2017 podobnie jak w 2016 r. sprzedano ok. 4 tys. systemów VRF, jednak ze względu na niewielki udział firm sprzedających tego typu rozwiązania w tegorocznych badaniach rynku wyniki te należy traktować jako mogące nie oddawać realnych zmian rynku.

Badaniem PORT PC nie został objęty rynek gazowych pomp ciepła. Zdaniem producentów i dystrybutorów tych urządzeń kolejny rok z rzędu mamy do czynienia z corocznym wzrostem ich sprzedaży, szczególnie w segmencie średnich i dużych urządzeń.

Informacja dotycząca rynku pomp ciepła w 2017 r. została oparta na wynikach monitoringu rynku urządzeń grzewczych koordynowanego przez stowarzyszenia PORT PC i SPIUG. Prowadzony panel obejmuje znaczną część, ale nie całość rynku, dlatego szczegółowe szacunki dotyczące całego rynku pomp ciepła w Polsce przeprowadziło stowarzyszenie PORT PC.


Czytaj również:

Technologia pomp ciepła. Zastosowanie i zalety ich wykorzystania

Technologia Smart Grid a pompy ciepła

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno