zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Powstało kolejne konsorcjum od autobusu elektrycznego

Strona główna > Archiwa wpisów > Powstało kolejne konsorcjum od autobusu elektrycznego

Data
Tagi

W ubiegłym tygodniu została podpisana umowę założycielska konsorcjum „Polski E-BUS”. Celem inicjatywy, która zrzesza jedenaście przedsiębiorstw i instytucji naukowo-badawczych jest współpraca przy poszukiwaniu rozwiązań dla transportu miejskiego opartego o autobusy elektryczne. Konsorcjum ma stworzyć projekt nowego, całkowicie polskiego, autobusu elektrycznego następnej generacji dla transportu publicznego.

Pojazd ma być konkurencyjny w Polsce i na rynkach światowych, pod kątem parametrów technicznych i finansowych. Jego kluczowe komponenty mają być produkowane w kraju przy wsparciu rodzimego potencjału naukowo-badawczego. Inicjatywa ma zjednoczyć siły polskich firm, aby osiągnąć efekt synergii – inwestować i rozwijać transport miejski w modelu współpracy.

Członkowie konsorcjum podkreślają, że będzie się ono zajmowało nie tylko opracowaniem produktu jakim jest autobus elektryczny, ale przede wszystkim będzie poszukiwać najlepszych rozwiązań transportowych dla społeczeństwa, w tym zajmuje się m.in.: identyfikacją potencjalnych problemów dotyczących transportu miejskiego i szukaniem dla nich rozwiązań, zwiększeniem efektywności, ekonomiki i bezpieczeństwa stosowanych metod technologicznych. Konsorcjum chce także zwrócić uwagę na aspekty społeczno-zdrowotne elektrycznego transportu publicznego, czyli na coś na co nikt wcześniej nie zwracał uwagi.

Konsorcjum zebrało się w celu udziału w programie budowy i dostarczenia polskiego autobusu elektrycznego we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Działalność Polskiego E-BUSA związana jest z promowanym przez polskie Ministerstwo Rozwoju programem rozwoju elektromobilności.

Lider inicjatywy jest Ursus Bus, a oprócz niego członkami konsorcjum zostało jeszcze dziesięć innych podmiotów: POL-MOT Holding, Zakład Elektroniki Przemysłowej ENIKA, Bmz Poland, Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT), Kompozyty, SAV Studio Damian Talar, XDISC, INNOVATIVE TRADE AND PRODUCT STRATEGIES, Zakład Maszyn Elektrycznych, AIU+.

W listopadzie ubiegłego roku powstał już klaster Polski Autobus Elektryczny powołany przez Solaris Bus & Coach. Udział w projekcie biorą: Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych Komel, EC Grupa, Ekoenergetyka-Polska, Impact Clean Power Technology, Medcom, SKB Drive Tech oraz AGH i politechniki poznańska warszawska.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.