Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wprowadziła nowy system wsparcia dla jednostek wytwarzających energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu.
Ustawa z grudnia 2018 roku o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji zastąpiła wcześniejszy system wsparcia oparty na świadectwach pochodzenia z kogeneracji. Źródło kogeneracji, które może skorzystać z nowych mechanizmów, musi spełniać warunek wskaźnika emisji dwutlenku węgla na poziomie nie wyższym niż 450 kg na 1 MWh wytwarzanej energii, a także wymagania techniczne umożliwiające zakwalifikowanie wytwarzanej energii elektrycznej jako wytworzonej z wysokosprawnej kogeneracji, które ma być zgodnie z rozporządzeniem ministra energii. Ustawodawca przewidział różne systemy i procedury wsparcia: aukcja – premia kogeneracyjna / nabór – premia kogeneracyjna indywidualna / premia gwarantowana / premia gwarantowana indywidualna; w zależności od wielkości jednostki oraz stopnia jej eksploatacji: istniejące / zmodernizowane / znacznie zmodernizowane / nowe.
W jaki inny sposób mogę wykorzystywać ciepło z systemu kogeneracji CHP?
Urząd Regulacji Energetyki informuje obecnie, że w dniu 14 grudnia br. rozpocznie się kolejny nabór na premię kogeneracyjną indywidualną za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wytworzonej w nowych lub znacznie zmodernizowanych jednostkach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 50 MW, które uzyskały decyzję o dopuszczeniu do udziału w naborze. Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią indywidualną, wynosi 72 TWh (w tym 3,6 TWh dla wytwórców energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach zlokalizowanych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), zaś maksymalna wartość premii to ponad 8,6 mld zł, z czego ponad 432 mln zł przewidziano dla wytwórców energii elektrycznej zlokalizowanych poza terytorium Polski.