zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Premier deklaruje rozwój OZE

Strona główna > Archiwa wpisów > Premier deklaruje rozwój OZE

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował w czwartek, że energetyka oparta na źródłach odnawialnych jest kierunkiem, który będzie intensywnie w Polsce rozwijany.

Z wypowiedzi premiera wynika, że nie widzi on zagrożenia dla osiągnięcia przez Polskę wymaganego, ustalonego forum Unii Europejskiej celu OZE, na poziomie 15 proc. do 2020 roku.

Mamy aspiracje, aby ten cel, który został uzgodniony z Unią Europejską, czyli 15 procent naszej energii do roku 2020, został wykonany. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby go wykonać – powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową premier Morawiecki.

Przypominamy, że 2016 roku w Polsce udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto wynosił 11,3 proc., wobec 11,7 proc. w 2015 roku i 11,5 proc. w 2014 r.

Również wiceminister energii Andrzej Piotrowski zapewniał wcześniej, że w ocenie ME realizacja celów w zakresie udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym do roku 2020 r., nie jest zagrożona.

Jak tłumaczył obniżenie udziału OZE w końcowym zużyciu energii z OZE w 2016 r. było związane między innymi z odejściem dużej energetyki od wykorzystywania technologii współspalania, co z kolei było efektem uchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii w 2015 r. ograniczającej wsparcie dla tej technologii. Wśród powodów spadku udziału OZE wiceminister wymienia też zwiększony eksport biopaliw z Polski, który zgodnie z metodą prowadzenia badań statystycznych (GUS) nie został zaliczony do realizacji celu w zakresie udziału energii z OZE w transporcie, wpływając tym samym na statystyczne zmniejszenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce w roku 2016.

W skali Unii Europejskiej w 2016 r. udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wyniósł 17 proc., wobec 16,7 rok wcześniej i 16,1 proc. w roku 2014.

Celem UE jest uzyskanie 20 proc. energii w końcowym zużyciu energii brutto z odnawialnych źródeł energii do 2020 r. i co najmniej 35 proc. do roku 2030.


Czytaj również:

PE zdecydował w sprawie celów OZE i efektywności energetycznej na 2030 r.

Udział OZE w zużyciu energii w UE osiągnął 17 proc. w 2016 r.

Jak będzie się zmieniał polski miks energetyczny

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno