zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Produkcja szkła fotowoltaicznego w Polsce

Strona główna > Archiwa wpisów > Produkcja szkła fotowoltaicznego w Polsce

Data
Tagi

Spółka technologiczna ML System, która w Polsce jest liderem na rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), w ramach projektu szyb fotowoltaicznych Quantum Glass podpisała kontrakt na zakup linii do wytwarzania niskowymiarowych struktur półprzewodnikowych

Umowę opiewającą na 26,7 mln zł netto zawarto z firmą Servitech, której zadaniem będzie dostarczenie i instalacja linii produkcyjnej. Jak mówi prezes ML System, Dawid Cycoń, umowa ta jest kolejnym krokiem, dzięki któremu wkrótce może zostać uruchomiona produkcja szkła fotowoltaicznego, wykorzystującego powłokę z kropek kwantowych. Projekt Quantum Glass ma strategiczne znaczenie dla rozwoju spółki, ponieważ otwiera nam szeroki rynek zbytu, zarówno w obszarze BIPV, jak i szkła budowlanego, którego szacunkowa wartość w Polsce wynosi 24 mld zł. Z kolei jego potencjał w USA, a jest to jeden z kierunków planowanej ekspansji, określany jest na 30,8 mld dolarów – oświadczył Dawid Cycoń.

Dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce potrzeba 87 tys. ton miedzi w 20 lat

Środki, z których ML System realizuje budowę fabryki Quantum Glass, pozyskano m.in. podczas ubiegłorocznego IPO. Planowany termin zakończenia budowy wypada już w przyszłym miesiącu. Według podanych przez spółkę informacji, następnym etapem będzie instalowanie maszyn w fabryce, w tym właśnie zakupiona linia produkcyjna. Prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2020 roku rozpocznie się sprzedaż szyb fotowoltaicznych. Z wyprodukowanych do tej pory przez ML System rozwiązań w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV) korzystają już m.in. Uniwersytet Medyczny w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Kielecki Park Technologiczny, Tauron w Krakowie i Gliwicach czy Filharmonia Podkarpacka. Oferowanymi przez spółkę rozwiązaniami zainteresowani są również pierwsi zagraniczni odbiorcy, np. szpital University College w Londynie czy też Romande Energie Office w Morges w Szwajcarii. Firma nie działa jedynie w obszarze BIPV, ale również instaluje tradycyjne systemy fotowoltaiczne.

Energia słoneczna. Rozwój fotowoltaiki nie obejdzie się bez miedzi

Do tej pory producent rozwiązań fotowoltaicznych zamontował panele fotowoltaiczne na dachach ponad 4 tys. domów. Spora część z instalacji została wykonana w ramach projektów realizowanych z unijnych dotacji z regionalnych programów operacyjnych. W pierwszej połowie tego roku ML System wypracował przychody rzędu 42,1 mln zł – w tym samym okresie ubiegłego roku wypracowano przychody sięgające 41,3 mln zł. EBITDA spółki wyniosła 6,7 mln zł i w porównaniu do wypracowanej w pierwszej połowie 2018 roku była wyższa o 0,8 mln zł. Tymczasem zysk z 1,5 mln zł wzrósł do 2,2 mln zł.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno