zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Program Czyste Powietrze. Uwaga na podatek

Strona główna > Archiwa wpisów > Program Czyste Powietrze. Uwaga na podatek

Rządowy program walki ze smogiem ma objąć 4 mln domów. Nawet 47,7 tys. zł można dostać na termomodernizację własnego domu, korzystając z rządowego programu Czyste Powietrze. Jednak jest on tak skonstruowany, że może pominąć osoby o najniższych dochodach, a za przyznane dofinansowanie trzeba zapłacić podatek.

Od 19 września 2018 r. można składać wnioski, aby uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację domów jednorodzinnych. Złożono kilka tysięcy wniosków.

Wsparcie można przeznaczyć na wymianę źródeł ciepła, modernizację systemu ogrzewania, systemu wentylacji, izolację przegród zewnętrznych, czy wymianę stolarki. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dotacje w wysokości nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowalnych. Będzie to uzależnione od dochodów rodziny.

CZYTAJ TAKŻE: Raport ws. zmian klimatu. Jesteśmy blisko przekroczenia progu bezpieczeństwa

– Najwyższa jest dotacja, gdy rodzina ma zarobki do 600 zł na osobę miesięcznie netto – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartosz Turek, analityk Open Finance. – Wtedy dopłata wynosi 90 proc., ale tym osobom będzie trudno uzyskać pożyczkę na pozostałe 20 proc., ponieważ nie będą miały zdolności kredytowej.

Ale to nie jedyny problem dla osób o najniższych dochodach, bo jeśli dostaną maksymalną dotację z rządowego programu, to rozliczając roczny PIT mogą zapłacić nawet 9 tys. zł podatku.

Istnieje również zagrożenie, że program wykluczy z walki ze smogiem najuboższe rodziny, ponieważ Polska nie skorzystała z rady Banku Światowego.

– Dla biedniejszych rodzin wymagany wkład własny, to może być kilka tysięcy złotych, co oznaczałoby, że wielu rodzin nie będzie na to stać – mówi w rozmowie z MarketNews24 Magdalena Skłodowska z WysokieNapiecie.pl. – Bank Światowy sugerował, że skuteczniejszy w walce ze smogiem byłby taki program, w którym rodziny o szczególnie niskich dochodach otrzymają 100 proc. dofinansowanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Porażający rachunek za smog. 30 mld euro rocznie i nawet 19 tys. zgonów

Bank Światowy wydał receptę na polski smog

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.