zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Projekt Polityki Energetycznej Polski ponownie skierowany do konsultacji publicznych

Strona główna > Archiwa wpisów > Projekt Polityki Energetycznej Polski ponownie skierowany do konsultacji publicznych

Data
Tagi

Ministerstwo Energii przekazało w piątek do ponownych konsultacji zmieniony projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

Jak powiedział Minister Energii – dzięki niej uda nam się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 45 proc. w stosunku do 1990 r. Jak zaznaczył, nowa wersja uwzględnia wiele ze zgłoszonych uwag, a jej priorytetem jest zachowanie ewolucyjnego charakteru transformacji polskiej energetyki, aby przebiegała ona w sposób bezpieczny dla ludzi i gospodarki. Najważniejsze zmiany w projekcie to wskazanie, że cel udziału OZE na 2030 r. – zamiast 21 proc., jak w poprzedniej wersji – może zawrzeć się w przedziale 21-23 proc. Wyższy może być osiągnięty pod warunkiem zabezpieczenia dodatkowych środków unijnym – w tym funduszy na sprawiedliwą transformację.

Polityka Energetyczna Państwa (PEP 2040) dopiero w następnej kadencji sejmu?

Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w 2030 r. może wynieść w granicach 56-60 proc. Na 2040 r. wskazane są prognozy, a nie cele. Prognozuje się 28,5 proc. udziału OZE i 8 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Za strategiczny obszar uznano m.in. wdrożenie inteligentnych sieci elektroenergetycznych, utworzenie operatora informacji rynku energii i stworzenie warunków funkcjonowania Internetu Rzeczy. Projekt PEP został uzupełniony o strategiczną Ocenę Oddziaływania na Środowisko.

Polityka energetyczna Polski 2040. Analiza kierunków najważniejszych zmian

Przedstawiono również szereg prognoz dla sektora paliwowo-energetycznego, m.in. projekcje zużycia energii pierwotnej i finalnej w podziale na rodzaj paliwa i sektory, prognozy wytwarzania i mocy zainstalowanej energii elektrycznej oraz cen dla poszczególnych grup odbiorców. Znalazła się tam także ocena realizacji poprzedniej polityki energetycznej państwa. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Energii, uwagi do nowego projektu można zgłaszać do 29 listopada.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.