zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Przestarzała sieć energetyczna wstrzyma rozwój OZE i elektryków w Polsce?

Strona główna > Archiwa wpisów > Przestarzała sieć energetyczna wstrzyma rozwój OZE i elektryków w Polsce?

Przestarzała sieć energetyczna spowalnia realizację rządowych wizji rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także elektromobilności. Dotyczy to starych przewodów energetycznych – linii wysokiego i średniego napięcia.

Na przeszkodzie rozwoju energii ze źródeł odnawialnych (OZE), szczególnie fotowoltaiki i upowszechniania samochodów elektrycznych w Polsce może stanąć przestarzała sieć energetyczna. Dziennik „Rzeczpospolita” podaje, że w Polsce 42% napowietrznych linii wysokiego napięcia ma więcej niż 40 lat, a następne 34%powstało w latach 1977-1992.

Sytuacja wcale nie wygląda lepiej z liniami średniego napięcia. 37% z nich ma ponad 40 lat, a 39% – od 25 do 40 lat. Z analiz Forum Energii wynika, że 63% stacji średniego i niskiego napięcia liczy przynajmniej 25 lat. Te alarmujące statystyki mogą bardzo zagrozić wprowadzaniu do użycia odnawialnych źródeł energii. Zdaniem Joanny Maćkowiak-Pandery – prezes Forum Energii, 70% sieci dystrybucyjnych jest bardzo starych, a właśnie na takim poziomie przyłącza się źródła odnawialne, magazyny energii i samochody elektryczne.

Czytaj: Inwestycje w modernizację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych kluczowe w procesie transformacji energetycznej 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno