zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Przyszłość sektora energetyki w Polsce.

Strona główna > Archiwa wpisów > Przyszłość sektora energetyki w Polsce.

W Polsce wydawane są miliardy złotych na inwestycje w technologie, często uważane na Zachodzie za pozbawione przyszłości – wysokosprawne elektrownie węglowe czy udziały w kopalniach węglowych. Dzieje się tak pomimo powszechnej świadomości o spadających kosztach fotowoltaiki, elektrowni wiatrowych czy rozwijającej się branży samochodów elektrycznych. Przyszłość polskiej energetyki jest ciężka do przewidzenia, ze względu na jej uzależnienie od wprowadzanych regulacji.

Rząd starając się zachęcić polskie firmy do inwestowania w nowe rozwiązania w energetyce, opublikował dokument zatytułowany „Kierunki rozwoju innowacji technologicznych”. Przedstawiona tam teza energetyki okresu transformacji jest powszechnie akceptowana, natomiast zebrane obszary innowacji budzą wątpliwości.

Dokument nie przedstawia technologii z największym potencjałem, a stawia je wszystkie w jednym szeregu – m.in. wydobycie metanu z kopalń, wysokotemperaturowe reaktory atomowe, czy modernizacja starych bloków 200 MW. Zdziwienie budzi fakt, że zabrakło jednej z najbardziej perspektywicznych technologii jaką jest fotowoltaika.

Chociaż autorzy przyznają, że dokument nie jest idealny, powinien jednak zachęcić menadżerów w państwowych spółkach do podejmowania ryzyka inwestując w nowe technologie.

O „Kierunkach rozwoju innowacji technologicznych” wiceminister Michał Kurtyka opowiadał w wywiadzie, który dostępny jest pod tym linkiem.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.