zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

PSES o wpływie fotowoltaiki na gospodarkę Polski w latach 2016-2020

Strona główna > Archiwa wpisów > PSES o wpływie fotowoltaiki na gospodarkę Polski w latach 2016-2020

Według analityków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, Polska stoi przed szansą stworzenia 20 tys. nowych miejsc pracy oraz dodatkowych 9 do 18 mld PKB w przypadku startu systemu aukcyjnego stymulującego rozwój elektrowni fotowoltaicznych (PV).

PSES przygotowało raport “Perspektywy wpływu fotowoltaiki na gospodarkę Polski w latach 2016-2020”, w którym przedstawiono potencjał społecznego i ekonomicznego oddziaływania technologii fotowoltaicznej w przypadku uwzględnienia w miksie energetycznym instalacji PV.

Według analityków PSES, główni beneficjenci rozwoju PV w Polsce to rolnicy jak i małe i średnie firmy, głównie instalatorskie, dystrybucyjne oraz te produkujące elementy elektrowni słonecznych (ogniwa, konstrukcje, stacje transformatorowe, kable).

Autorzy raportu podkreślają, ze wbrew mitom, aż 60 proc, wszystkich część w gruntowej elektrowni PV pochodzi od polskich producentów, a udział ten przekroczy 70 proc. do 2018 roku. W ich ocenie nie bez znaczenia jest również wielkość dochodów, które trafią na obszary wiejskie, oceniana na 2 mld zł: w postaci wynagrodzeń pracowników, lokalnych podatków, dochodów z produkcji energii jak i opłat za dzierżawę.

Jak podkreśla Charaszkiewicz z rady programowej PSES, branżę PV stworzy kilkanaście tysięcy polskich właścicieli, często z obszarów wiejskich. Szacuje on, że ponad 70 proc. będą stanowić tzw. “nieprofesjonalni” inwestorzy, na co dzień niezwiązani z branżą energetyczną ani funduszami inwestycyjnymi.

Specjaliści z Politechniki Śląskiej współpracujący z PSES wskazują na pozytywny wpływ fotowoltaiki na krajowy system elektroenergetyczny oraz na rezerwę mocy w czasie letnich szczytów. Jest to szczególnie ważne w kontekście braku mocy na początku sierpnia 2015 roku. Zaledwie 2 GW mocy z elektrowni słonecznych, pozwoliłoby uniknąć ryzyka “black out`ów”. Autorzy zwracają uwagę, iż fotowoltaika może być dobrym wsparciem dla konwencjonalnej energetyki opartej na węglu.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno