W środę giełda European Energy Exchange przeprowadziła drugą w tym roku aukcję uprawnień do emisji dwutlenku węgla w imieniu Polski. W porównaniu do poprzedniej “polskiej” aukcji cena zdecydowanie wzrosła i osiągnęła nienotowany dotychczas podczas poziom.
Aukcja uprawnień do emisji dwutlenku węgla przeprowadzona w imieniu Polski na EXX środę zamknęła się ceną 8,78 euro za uprawnienie, podczas gdy podczas poprzedniej aukcji 17 stycznia uczestnicy zapłacili za jednostkę EUA 7,99 euro. Cena rozliczeniowa z ostatniej aukcji jest też rekordowa w historii “polskich” aukcji, dotychczas najwyższą odnotowano w listopadzie 2015 roku (8,51 euro). Warto jednak zwrócić uwagę, że w ubiegłym tygodniu, tak na aukcjach jak na rynku wtórnym, odnotowano ceny uprawnień znacznie przekraczały poziom 9 euro za EUA.
W aukcji udział wzięło 20 podmiotów, spośród których 16 zrealizowało swoje transakcje. Uczestnicy akcji zgłosili zapotrzebowanie na nieco ponad 10,2 mln uprawnień, a na aukcji wystawiono na sprzedaż 3,547 mln EUA. Przychód z aukcji wyniósł prawie 31,143 mln euro.
Łącznie podczas tegorocznych “polskich” aukcji ma zostać wystawionych na sprzedaż jeszcze prawie 71 mln uprawnień. EEX będzie przeprowadzać aukcję w imieniu Polski w każdą co drugą środę do 5 grudnia 2018 roku.
W 2017 roku Polska sprzedała na aukcjach na EEX, 85,879 mln uprawnień do emisji CO2, co przyniosło ponad 505,3 mln euro wpływów.
Sprzedaż uprawnień w drodze aukcji jest domyślną metodą dystrybucji uprawnień do emisji dla instalacji uczestniczących w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), który jest st elementem polityki Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz podstawowym narzędziem redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Przychody z aukcji uprawnień do emisji sprzedawanych przez Polskę stanowią dochód budżetu państwa i zgodnie z unijną dyrektywą co najmniej 50 proc. przychodów z aukcji ma być wydatkowana na działania mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych
Czytaj również:
PE zdecydował w sprawie celów OZE i efektywności energetycznej na 2030 r.