zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Rekordowa cena na “polskiej” aukcji uprawnień do emisji CO2

Strona główna > Archiwa wpisów > Rekordowa cena na “polskiej” aukcji uprawnień do emisji CO2

W środę giełda European Energy Exchange przeprowadziła drugą w tym roku aukcję uprawnień do emisji dwutlenku węgla w imieniu Polski. W porównaniu do poprzedniej “polskiej” aukcji cena zdecydowanie wzrosła i osiągnęła nienotowany dotychczas podczas poziom.

Aukcja uprawnień do emisji dwutlenku węgla przeprowadzona w imieniu Polski na EXX środę zamknęła się ceną 8,78 euro za uprawnienie, podczas gdy podczas poprzedniej aukcji 17 stycznia uczestnicy zapłacili za jednostkę EUA 7,99 euro. Cena rozliczeniowa z ostatniej aukcji jest też rekordowa w historii “polskich” aukcji, dotychczas najwyższą odnotowano w listopadzie 2015 roku (8,51 euro). Warto jednak zwrócić uwagę, że w ubiegłym tygodniu, tak na aukcjach jak na rynku wtórnym, odnotowano ceny uprawnień znacznie przekraczały poziom 9 euro za EUA.

W aukcji udział wzięło 20 podmiotów, spośród których 16 zrealizowało swoje transakcje. Uczestnicy akcji zgłosili zapotrzebowanie na nieco ponad 10,2 mln uprawnień, a na aukcji wystawiono na sprzedaż 3,547 mln EUA. Przychód z aukcji wyniósł prawie 31,143 mln euro.

Łącznie podczas tegorocznych “polskich” aukcji ma zostać wystawionych na sprzedaż jeszcze prawie 71 mln uprawnień. EEX będzie przeprowadzać aukcję w imieniu Polski w każdą co drugą środę do 5 grudnia 2018 roku.

W 2017 roku Polska sprzedała na aukcjach na EEX, 85,879 mln uprawnień do emisji CO2, co przyniosło ponad 505,3 mln euro wpływów.

Sprzedaż uprawnień w drodze aukcji jest domyślną metodą dystrybucji uprawnień do emisji dla instalacji uczestniczących w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), który jest st elementem polityki Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz podstawowym narzędziem redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Przychody z aukcji uprawnień do emisji sprzedawanych przez Polskę stanowią dochód budżetu państwa i zgodnie z unijną dyrektywą co najmniej 50 proc. przychodów z aukcji ma być wydatkowana na działania mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych


Czytaj również:

PE zdecydował w sprawie celów OZE i efektywności energetycznej na 2030 r.

Forum Energii o tym jak przygotować Polskę na wzrost OZE

KE: Spadek emisji CO2 w ubiegłym roku

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno