zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Rozpoczął się COP22

Data
Tagi

W poniedziałek w Marrakeszu rozpoczęła się 22. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP22). Polskiej delegacji przewodniczy Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. Tegoroczny szczyt klimatyczny odbędzie się w dniach 7-18 listopada.

Przez 12 dni w Marrakeszu delegaci z blisko 200 krajów, a także reprezentanci nauki i biznesu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i ekologicznych będą dyskutowali o wdrażaniu Porozumienia paryskiego przyjętego 12 grudnia 2015 r. Paris Agreement to pierwsza w historii umowa międzynarodowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

„Podczas COP22 po raz pierwszy odbędzie się posiedzenie stron porozumienia paryskiego (CMA), podczas którego rozpoczniemy dyskusję nad realizacją porozumienia klimatycznego. Polska, podczas szczytu w Marrakeszu, będzie aktywnie uczestniczyć w negocjacjach. Szczególnie zależy nam na rozpowszechnieniu naszego postulatu, aby wykorzystywać lasy do zmniejszania koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze” – powiedział wiceminister Paweł Sałek.

W czasie szczytu polska delegacja przedstawi prezentacje dotyczące leśnych gospodarstw węglowych oraz bezodpadowej energetyki węglowej.

W obradach Segmentu Wysokiego Szczebla (High Level Segment) Polskę reprezentować będzie prof. Jan Szyszko, minister środowiska. Segment ten będzie miał miejsce w dniach 15-18 listopada.

Porozumienie paryskie wyznacza cel utrzymania wzrostu globalnej temperatury poniżej 2 st. C do końca wieku. Działania zmniejszające emisje CO2 będą podejmowane przez wszystkie strony umowy, z poszanowaniem ich specyfiki i możliwości społeczno-gospodarczych. Będą one obejmowały  m.in.  wprowadzanie nowych oraz rozwój istniejących niskoemisyjnych technologii czy zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym. Z kolei równoważenie emisji będzie następowało m.in. w drodze wzrostu zalesiania.

Polska ratyfikowała Porozumienie paryskie 7 października 2016 r.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno