zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Rozwój energetyki prosumenckiej – czy przedsiębiorcy zostaną prosumentami?

Strona główna > Archiwa wpisów > Rozwój energetyki prosumenckiej – czy przedsiębiorcy zostaną prosumentami?

Ustawa o odnawialnych źródłach energii ma zostać znowelizowana o zapisy będące efektem prac zespołu ds. prosumentów, którym kieruje minister przedsiębiorczości, Jadwiga Emilewicz. Na razie planowane jest objęcie przedsiębiorców definicją prosumenta.

Jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, regulacji w tym zakresie możemy spodziewać się w najbliższej nowelizacji ustawy o odnawialnych energii i chodzi o objęcie przedsiębiorców definicją prosumenta, aby docelowo mogli oni korzystać z systemu opustów, który obecnie jest niedostępny dla przedsiębiorców. W najbliższej nowelizacji ustawy o OZE, zgodnie ze wskazaniem portalu gramwzielone.pl, możemy spodziewać się dwóch poprawek –  chodzi o rozszerzenie katalog prosumenta o przedsiębiorcę oraz – wprowadzenie delegacji do rozporządzenia mającego doregulować kwestię obsługi właścicieli mikroinstalacji.

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Osobną kwestią, która ma wymagać doprecyzowania według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, pozostają rozliczenia energii wprowadzanej do sieci przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Obecna definicja zawarta w ustawie o OZE nie wyklucza z katalogu prosumentów wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych. Jednak uzasadniając potrzebę doprecyzowania tej kwestii, minister Jadwiga Emilewicz podała przykłady takich podmiotów posiadających własne instalacje fotowoltaiczne, które nie mogą rozliczyć nieskonsumowanych nadwyżek energii w systemie opustów.

Czytaj też: Miedź napędza innowacyjne rozwiązania

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno