We wtorek 6 grudnia 2016 r. miała miejsce inauguracja stacji ładowania pojazdów elektrycznych w warszawskiej Galerii Mokotów. Docelowo właściciel stacji planuje w ciągu dwóch lat utworzyć ogólnopolską sieć tego typu punktów.
To pierwsza stacja szybkiego ładowania zainstalowana w ramach sieci Greenway, która ma docelowo objąć 75 publicznie dostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych w pobliżu autostrad i głównych dróg w całej Polsce. Ich lokalizacja ma umożliwić posiadaczom pojazdów z napędem elektrycznym poruszanie się po terenie całego kraju i sprawić, że główne polskie drogi staną się tzw. zielonymi korytarzami.
– Cieszę się, że nasze działania w obszarze elektromobilności spotykają się z tak pozytywną reakcją ze strony przedsiębiorców, w tym inwestorów zagranicznych, którzy traktują Polskę jako wiarygodnego partnera. Projekt który dziś startuje wpisuje się w nasze działania w ramach Pakietu na Rzecz Czystego Transportu i stanowiący jego część Plan Rozwoju Elektromobilności – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka. – Mam nadzieję, że ten – pierwszy tego typu – projekt będzie inspiracją dla kolejnych inicjatyw, które przyczynią się do rozwoju ekosystemu transportu elektrycznego w Polsce. Będziemy się im przyglądać uważnie i z życzliwością – dodał.
Stacja zlokalizowana w Galerii Mokotów pozwoli na ładowanie jednocześnie dwóch samochodów. Jednorazowe ładowanie odbywać się będzie w średnim czasie ok. 30 minut. Stacja ładująca jest wyposażona w trzy złącza ładowania – CHAdeMO, CCS i Mennekes typu 2 i umożliwia ładowanie wszystkich pojazdów elektrycznych poruszających się po drogach UE. Moc stacji wynosi 44 kW dla prądu stałego i 43 kW dla prądu zmiennego. Maksymalny prąd dla wyjścia DC wynosi 125A , a dla wyjścia AC 63A.
Realizacja projektu, który finansowany jest przy wsparciu funduszy europejskich, potrwa dwa lata. Po ukończeniu instalacji, sieć tworzona przez Greenway połączy Polskę z istniejącymi szlakami ładowania pojazdów elektrycznych w całej Europie. Projekt będzie rozwijany wzdłuż głównych korytarzy transportowych w Polsce, ze wschodu na zachód i z południa na północ. Zielony korytarz połączy kraj z sąsiadami, od Bałtyku po Adriatyk, wchodząc w skład sieci obejmującej aż 12 proc. terenu kontynentalnej Europy, dostępną dla 60 milionów mieszkańców.