zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Rusza sieć szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych

Strona główna > Archiwa wpisów > Rusza sieć szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych

We wtorek 6 grudnia 2016 r. miała miejsce inauguracja stacji ładowania pojazdów elektrycznych w warszawskiej Galerii Mokotów. Docelowo właściciel stacji planuje w ciągu dwóch lat utworzyć ogólnopolską sieć tego typu punktów.

To pierwsza stacja szybkiego ładowania zainstalowana w ramach sieci Greenway, która ma docelowo objąć 75 publicznie dostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych w pobliżu autostrad i głównych dróg w całej Polsce. Ich lokalizacja ma umożliwić posiadaczom pojazdów z napędem elektrycznym poruszanie się po terenie całego kraju i sprawić, że główne polskie drogi staną się tzw. zielonymi korytarzami.

Cieszę się, że nasze działania w obszarze elektromobilności spotykają się z tak pozytywną reakcją ze strony przedsiębiorców, w tym inwestorów zagranicznych, którzy traktują Polskę jako wiarygodnego partnera. Projekt który dziś startuje wpisuje się w nasze działania w ramach Pakietu na Rzecz Czystego Transportu i stanowiący jego część Plan Rozwoju Elektromobilności – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka. – Mam nadzieję, że ten – pierwszy tego typu – projekt będzie inspiracją dla kolejnych inicjatyw, które przyczynią się do rozwoju ekosystemu transportu elektrycznego w Polsce. Będziemy się im przyglądać uważnie i z życzliwością – dodał.

Stacja zlokalizowana w Galerii Mokotów pozwoli na ładowanie jednocześnie dwóch samochodów. Jednorazowe ładowanie odbywać się będzie w średnim czasie ok. 30 minut. Stacja ładująca jest wyposażona w trzy złącza ładowania – CHAdeMO, CCS i Mennekes typu 2 i umożliwia ładowanie wszystkich pojazdów elektrycznych poruszających się po drogach UE. Moc stacji wynosi 44 kW dla prądu stałego i 43 kW dla prądu zmiennego. Maksymalny prąd dla wyjścia DC wynosi 125A , a dla wyjścia AC 63A.

Realizacja projektu, który finansowany jest przy wsparciu funduszy europejskich, potrwa dwa lata. Po ukończeniu instalacji, sieć tworzona przez Greenway połączy Polskę z istniejącymi szlakami ładowania pojazdów elektrycznych w całej Europie. Projekt będzie rozwijany wzdłuż głównych korytarzy transportowych w Polsce, ze wschodu na zachód i z południa na północ. Zielony korytarz połączy kraj z sąsiadami, od Bałtyku po Adriatyk, wchodząc w skład sieci obejmującej aż 12 proc. terenu kontynentalnej Europy, dostępną dla 60 milionów mieszkańców.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno