zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

RWE podsumowuje funkcjonowanie systemu wzdłużnego pomiaru temperatury linii kablowych

Strona główna > Archiwa wpisów > RWE podsumowuje funkcjonowanie systemu wzdłużnego pomiaru temperatury linii kablowych

Po okresie kilkuletniej eksploatacji linii kablowych 110 kV z systemem do wzdłużnego pomiaru temperatury RWE Stoen Operator dokonał pierwszych ocen zastosowanego rozwiązania. Według operatora stosowanie takie rozwiązania zwiększa bezpieczeństwa dostaw energii.

System służący do wzdłużnego pomiaru temperatury linii kablowych 110kV uruchomiono w RWE Stoen Operator w 2011 roku. Pierwsza instalacja w Warszawie obejmowała dwie linie kablowe 110kV, wybudowane w 2010 roku: RPZ Powiśle – RPZ Stadion i RPZ Stadion – RPZ Wschodnia. Stołeczny operator zastosował system Valcap.

Układ pozwala na precyzyjny pomiar wzdłużnego rozkładu temperatury, z rozdzielczością do 1m. Układ pomiarowy wykorzystuje do tego celu światłowód umieszczony w żyle powrotnej kabla 110kV.

Po okresie kilkuletniej eksploatacji linii i samego systemu, w RWE Stoen Operator wykonane zostały pierwsze oceny i analizy eksploatacyjno-ruchowe.

„Od 2012 roku wszystkie nowobudowane linie 110kV w RWE Stoen Operator wykonywane są z użyciem kabli ze zintegrowanym światłowodem w swojej konstrukcji, służącym do pomiaru temperatury, dzięki czemu będą mogły zostać objęte systemem pomiarowym.” – wyjaśnia Janusz Jakubowski, inicjator pierwszej instalacji systemu, ekspert RWE Stoen Operator w dziedzinie linii kablowych wysokiego napięcia.

W jego ocenie stosowanie linii kablowych, w których możliwy jest pomiar wzdłużnego rozkładu temperatury przynosi wiele korzyści. Wśród najważniejszych wymienia on możliwość wykorzystania dynamicznej obciążalności linii oraz zwiększenie jej przepustowości w związku z podwyższoną obserwowalnością parametrów kabli WN.

Jak tłumaczy Jakubowski ma to szczególne znaczenie w sytuacjach, gdy z przyczyn ruchowych lub awarii na sieci 110kV, należy zmienić układ pracy i dociążyć wybrane linie wysokiego napięcia.

“Dzięki zastosowaniu systemu RWE Stoen Operator zebrał też wiele danych oraz doświadczeń, które wykorzystujemy przy ustalaniu wytycznych do projektowania i budowy nowych linii kablowych WN” – podsumował Janusz Jakubowski.

RWE zaznacza jednocześnie, że wykorzystanie pomiarów pozwala na wyznaczenie newralgicznych miejsc na trasie linii kablowych, wymagających największej uwagi służb odpowiedzialnych za ich eksploatację.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.