zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Rynek mocy w Polsce. Będą preferencje dla DSR i mniej emisyjnych źródeł?

Strona główna > Archiwa wpisów > Rynek mocy w Polsce. Będą preferencje dla DSR i mniej emisyjnych źródeł?

Data
Tagi

Ministerstwo Energii zapewnia, że przygotowany mechanizm rynku mocy ma na celu przekształcenie rynku energetycznego z jednotowarowego, na którym towarem jest tylko energia, w rynek dwutowarowy, na którym towarem jest również udostępnianie mocy – podaje portal gramwzielone.pl.

Portal informuje, że polski rząd wdrażając rynek mocy, musi liczyć się ze zdaniem Brukseli, chodzi o to, by rozwiązania zawierające pomoc publiczną były zgodne z zasadami unijnego prawa konkurencji.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, resort energii zgłosił poprawki mające na celu m.in. wprowadzenie jednego koszyka aukcyjnego, w którym o wsparcie w ramach rynku mocy mają konkurować wszystkie podmioty, a wygrani aukcji będą otrzymywać wynagrodzenie ustalane na jednakowym poziomie, będącym efektem aukcji.

Ponadto do polskiego mechanizmu aukcyjnego mają zostać dopuszczone w pewnym stopniu zagraniczne elektrownie, a także podmioty świadczące usługi redukcji popytu (Demand Side Response, DSR). Ten mechanizm ma zostać dopuszczony do aukcji na jednakowych zasadach jak wytwórcy energii – podaje gramwzielone.pl.

Projekt ustawy o rynku mocy jest do głosowania na posiedzeniu Sejmu 5 – 7 grudnia. 24 listopada wieczorem sejmowa Komisja Energii i Skarbu Państwa pracowała nad poprawkami zgłoszonymi do projektu ustawy o rynku mocy w debacie poselskiej w drugim czytaniu – pisze z kolei BiznesAlert.pl

Rynek mocy to mechanizm mający stanowić dodatkowe źródło wynagrodzenia dla operatorów elektrowni w zamian za gotowość do zaoferowania w razie potrzeby określonych mocy.

ZOBACZ TAKŻE:

Rynek mocy – na czym polega, perspektywy, rozwój?

Auta elektryczne i bezprzewodowy sposób ich ładowania

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.