zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Rząd chce poprawić efektywność energetyczną budynków z wielkiej płyty

Strona główna > Archiwa wpisów > Rząd chce poprawić efektywność energetyczną budynków z wielkiej płyty

Jak wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rząd zaplanował prace nad projektem ustawy, która ma poprawić efektywność energetyczną budynków z wielkiej płyty.

Ustawa o popieraniu termomodernizacji i remontów, przygotowana przez resort inwestycji i rozwoju, ma poprawić jakość życia ok. 12 mln Polaków mieszkających w blokach z wielkiej płyty. Co więcej, ustawa ma również przyczynić się do zmniejszenia ubóstwa energetycznego oraz walki ze smogiem.

Projekt zakłada też przyznanie dodatkowej premii dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych a także samorządów na zakup i montaż tzw. kotew (elementów łączących warstwę fakturową i warstwę konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych).

Premia dodatkowa ma być przekazywana wraz z premią termomodernizacyjną po zakończeniu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego do banku kredytującego, w którym zarządzający nieruchomością wziął kredyt. Premia ma wynieść do 50% kosztów wykonania dodatkowego połączenia, a na dodatkową premię mogłyby liczyć zarządcy i mieszkańcy budynków wielorodzinnych objętych ochroną konserwatorską. Jest to związane z tym, że przedsięwzięcia termomodernizacyjne lub remontowe w takich obiektach wymagają dodatkowych nakładów związanych z zaleceniami konserwatora.

Zobacz: Efektywność energetyczna i obowiązek audytu. Jakie korzyści dla firm?

Projekt ustawy zakłada również, że dofinansowanie będzie można uzyskać na ocieplenie budynków, podłączenie do sieci cieplnej oraz na zamontowanie małych instalacji odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych. Premie mają być wypłacane z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Zdaniem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIiR) – autora projektu, „obowiązujący obecnie sposób wyznaczania wysokości premii termomodernizacyjnej stymulował realizowanie inwestycji o krótszych okresach zwrotu i był odpowiedni w początkowym okresie wspierania przedsięwzięć termomodernizacyjnych, promując wzrost zainteresowania termomodernizacją budynków”. MIiR zauważa też, że zainteresowanie jest na tyle duże, iż promowanie wyłącznie odpowiednio głębokich i kompleksowych termomodernizacji, o dłuższych od kilkuletniego okresu zwrotu jest jak najbardziej uzasadnione.

Według obowiązujących przepisów, w odniesieniu do budynku mieszkalnego albo części budynku mieszkalnego – premia kompensacyjna przysługuje wyłącznie raz. BGK przekazuje premię kompensacyjną po wykorzystaniu kwoty kredytu w wysokości nie niższej niż wysokość przyznanej premii kompensacyjnej lub po poniesieniu przez inwestora wydatków na realizację przedsięwzięcia lub remontu. W 2018 roku, średnia wysokość premii kompensacyjnej wyniosła około 125,6 tysięcy złotych.

Czytaj też: Rynek europejski jest przygotowany na kogenerację?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.