zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Są środki na wsparcie dla innowacyjnych projektów energetycznych

Strona główna > Archiwa wpisów > Są środki na wsparcie dla innowacyjnych projektów energetycznych

Data
Tagi

Jeszcze niecałe 10 tygodni mają podmioty realizujące innowacyjne projekty z zakresu zrównoważonej energii na złożenie wniosku o wsparcie w InnoEnergy, europejskim projekcie wspierającym rozwój innowacji w obszarze energetyki.

Podmioty które opracowały przełomową innowację w zakresie zrównoważonej energii mogą do 23 października złożyć wniosek o dofinansowanie w InnoEnergy.

Wsparcie w tej rundzie inwestycyjnej InnoEnergy mogą otrzymać zarówno firmy z sektora MŚP, korporacje, jak i instytuty badawcze, które podejmą się przedstawienia innowacyjnego projektu z zakresu zrównoważonej energii w formie nowego produktu, usługi, technologii lub procesu.

Projekty zgłaszane do finansowania powinny zawierać się w jednym z ośmiu głównych obszarów tematycznych: efektywność energetyczna, energia z paliw chemicznych, inteligentne sieci elektryczne, rozwiązania jądrowe, odnawialne źródła energii, efektywne i inteligentne budownictwo, magazynowanie energii, czyste technologie węglowe i gazowe. InnoEnergy zapowiada, że zainwestuje w najlepsze projekty niezależnie od wybranego obszaru tematycznego.

Zgłoszone projekty powinny być gotowe do wejścia na rynek w przeciągu 5 lat, a ich poziom gotowości technologicznej (The Technology Readiness Level; TRL) wyższy niż 4 lata. Oznacza to, że większość funkcjonalności danego systemu lub jego części zostały już sprawdzone przynajmniej na poziomie laboratoryjnym, który pozwala wejść na rynek i rozpocząć komercjalizację projektu.

Zgłaszająca się firma powinna być częścią międzynarodowego konsorcjum zrzeszającego od trzech do siedmiu europejskich partnerów z sektora badań i przemysłu. W sytuacji w której firma nie posiada takich partnerów, InnoEnergy posiada odpowiednie zasoby, aby pomóc w ich znalezieniu.

InnoEnergy deklaruje, że sfinansuje od 20 do 80 proc. projektów, a wielkość procentowa, jak i kwota dofinansowania mają być ustalane indywidualnie. Dotychczas finansowanie InnoEnergy mieściło się w przedziale od 100 tys. do 4-5 mln euro.

Do tej pory w 2017 r., w ramach inwestycji w innowacje, wsparcie uzyskało już siedem nowych projektów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, inteligentnych budynków oraz efektywności energetycznej – o łącznej wartości 13,5 mln euro. Od czasu rozpoczęcia naszej rundy inwestycyjnej w 2011 r., finansowanie otrzymało już ponad 90 projektów na poziomie 170,5 miliona euro, co przekłada się na 3 miliardy euro prognozowanej sprzedaży – mówi Marcin Lewenstein, Innovation Officer w InnoEnergy.

W ramach projektów realizowanych w Polsce, partnerami projektów są między innymi: Tauron, Rafako, MetalERG, EC Systems oraz uczelnie wyższe, np.: krakowskie AGH, Politechnika Śląska i Politechnika Wrocławska oraz instytuty badawcze na czele z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla (ICHPW) i Głównym Instytutem Górnictwa (GIG).

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.