zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Spółdzielnie energetyczne w Europie to też duże inwestycje

Strona główna > Archiwa wpisów > Spółdzielnie energetyczne w Europie to też duże inwestycje

Spółdzielnia energetyczna w Holandii zbuduje farmę wiatrową 

Funkcjonująca w Holandii spółdzielnia energetyczna, zrzeszająca ponad 200 indywidualnych inwestorów, postawi największą w tym kraju farmę wiatrową w ramach tzw. repoweringu. Repowering to wymiana starych elektrowni wiatrowych na nowe i mocniejsze (bardziej efektywne). Spółdzielnia energetyczna Windpark Zeewolde B.V., o której mowa zrzesza obecnie ponad 200 holenderskich gospodarstw rolnych, osoby fizyczne i przedsiębiorców. Wkaśnie złożyła ona zamówienie na turbiny Vestasa o łącznej mocy 322 MW, które zostaną zainstalowane w gminie Zeewolde.

Morski wiatr napędzi zieloną gospodarkę w Polsce

Obecnie farma wiatrowa Zeewolde składa się z 220 elektrowni wiatrowych, które zostaną zastąpione 83 nowymi turbinami. Duński producent dostarczy turbiny w wariantach mocy 2 MW i 4 MW, które dodatkowo będzie serwisować w ramach umowy zawartej na 20 lat. Dostawa turbin rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku, a repowering farmy wiatrowej zostanie sfinalizowany w roku 2022. Windpark Zeewolde B.V. prognozuje, że w wyniku planowanego repoweringu farmy wiatrowej Zeewolde zwiększy produkcję energii niemal trzykrotnie. Turbiny mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 250 tys. holenderskich gospodarstw domowych.  W ubiegłym roku holenderska spółdzielnia energetyczna podpisała wieloletnią umowę
na sprzedaż energii w ramach PPA z Vattenfall.

Spółdzielnie energetyczne – szansa na niezależność energetyczną obszarów wiejskich

Jest to doskonały przykład funkcjonowania wielkoskalowych lokalnych struktur energetycznych. Odnawialne źródła energii będą reprezentowane przez takie lokalne struktury jak Klastry Energii czy Spółdzielnie Energetyczne. Będą one mogły doskonale współistnieć z rozwiązaniami systemowymi, a co ważne podkreślenia, w przyszłości mogą stanowić istotny element  wsparcia funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) (m.in. lokalne podtrzymanie napięć) – podkreśla Prezes Stowarzyszenia na rzez Efektywności im. prof. Żmijewskiego – Rafał Czaja.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.