zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Szczecińskie wodociągi inwestują w OZE

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie zapowiedział budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej. Tym razem powstanie ona na terenie Zakładu Produkcji Wody w Pilchowie. Zakończenie inwestycji przewidziano na drugą połowę 2017 r.

Budowa farmy będzie wsparta środkami Unii Europejskiej. W celu ich pozyskania ZWiK przystąpił do konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wniosek spółki został oceniony pozytywnie i inwestycji przyznane zostało dofinansowanie. Umowa w tej sprawie ma być podpisana do końca bieżącego roku.

We wniosku złożonym w konkursie całkowity koszt inwestycji oszacowano na nieco ponad 3,1 mln zł. Wysokość przyznanego dofinansowania wyniesie 2,1 mln zł. Na terenie ujęcia wody w Pilchowie powstanie farma o mocy 0,5 MW, która zajmie powierzchnię ok. 1 ha. Wytworzona energia elektryczna przeznaczona będzie w całości na potrzeby zakładu produkcji wody.

Wykonawcę farmy ZWiK wyłoni w drodze przetargu nieograniczonego. Zadanie realizowane będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Spółka zakłada, że proces projektowania i realizacji farmy powinien zakończyć się jesienią 2017 r.

W latach 2014-2015 firma zrealizowała już dwie inwestycje z zakresu fotowoltaiki o łącznej mocy 1,95 MW. Powstały one w Zakładzie Produkcji wody „Miedwie” i mają wytwarzać rocznie około 2 GWh energii elektrycznej.

Oprócz instalacji fotowoltaicznych ZWiK produkuje również energię z biogazu powstającego w procesie oczyszczania ścieków. Wytwarzana jest ona oczyszczalniach ścieków przy użyciu trzech generatorów o mocy 350 kW w Oczyszczalni Pomorzany i jednego o mocy 200 kW w Oczyszczalni Zdroje. Te źródła dostarczają spółce ok. 4 GWh rocznie

W planach firmy jest także budowa turbiny wodnej o mocy ok. 100 kW, która wykorzysta energię wody płynącej ok. 30 km magistralą miedwiańską do Zakładu Produkcji Wody „Pomorzany”.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno