zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Szwedzka energetyka wiatrowa: oto jak osiągnąć krajowe cele energetyczne

Strona główna > Archiwa wpisów > Szwedzka energetyka wiatrowa: oto jak osiągnąć krajowe cele energetyczne

23 października 2019 roku, dyrektor generalny WindEurope – Giles Dickson, wziął udział w panelu pt. “Dziesięć lat energetyki wiatrowej – przegląd przeszłości i spojrzenie w przyszłość” na Vind 2019, dorocznym wydarzeniu Szwedzkiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Oto obecna sytuacja w Szwecji: w ostatnich latach kraj ten poczynił ogromne postępy w dziedzinie energetyki wiatrowej. Od mocy poniżej 4 GW w energetyce wiatrowej w 2012 roku, skandynawski kraj osiągnął już dziś prawie 8 GW. Wiatr zaspokaja obecnie 14% zapotrzebowania Szwecji na energię elektryczną, a dodatkowe 4,2 GW jest już w budowie.

Patrząc w przyszłość, Szwecja postawiła sobie za cel, aby do 2040 roku produkować 100% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Aby to osiągnąć, energia wiatrowa musiałaby wzrosnąć do rocznej produkcji wynoszącej co najmniej 90 TWh. Wymagałoby to dalszych inwestycji w energetykę wiatrową w wysokości ponad 18,4 mld EUR.

Energetyka wiatrowa: Zmniejszanie różnicy między mocą zainstalowaną a generacją 

Szwecja musi wprowadzić konkretne zmiany, jeśli chce urzeczywistnić te ambicje – powiedział Dickson. Najważniejszym z nich byłoby wdrożenie w 2021 roku mechanizmu zatrzymania w ramach programu zielonych certyfikatów SE. Szwecja dzieli obecnie ten system z Norwegią – ale, podczas gdy Norwegia planuje zakończyć ten system w 2021 roku, Szwecja chce go utrzymać do 2030. Dickson zachęcił szwedzkich decydentów politycznych do dostosowania się do przepisów norweskich w 2021 roku, ponieważ pozwoli to zachować zaufanie inwestorów.

Istnieją inne kroki, które Szwecja może podjąć, aby odblokować możliwości inwestycyjne. Usprawnienie planowania i wydawania zezwoleń obniży koszty transakcyjne, zapewni lepszy rozkład terytorialny farm wiatrowych i przyczyni się do zwiększenia akceptacji społecznej. Szwecja musi również zainwestować w swoją sieć i połączenia międzysystemowe oraz jak najszybciej potwierdzić ustalenia dotyczące swojej sieci przesyłowej morskiej energetyki wiatrowej.

98% obecnej mocy wytwórczej Szwecji w zakresie energii wiatrowej pochodzi z lądu, a tylko 190 MW przypada na offshore. Dlatego wykorzystanie zasobów morskich tego kraju nie stanowi żadnego problemu dla osiągnięcia szwedzkiego celu, jakim jest zerowa emisja netto do 2045 roku.

Zdaniem Dicksona, energetyka wiatrowa może stanowić ponad połowę zużycia energii elektrycznej w Szwecji. Ale odpowiednie wykorzystanie tego potencjału oznacza wdrożenie odpowiednich polityk.

Morska energetyka wiatrowa. Dlaczego opłaci się w nią inwestować?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.