zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Tauron Dystrybucja przystąpił do OSGP Alliance

Data
Tagi

Tauron Dystrybucja dołączył do stowarzyszenia OSGP Alliance. To międzynarodowa organizacja, której zadaniem jest promowanie otwartych standardów dotyczących zarządzania popytem energii, inteligentnymi sieciami energetycznymi i inteligentnymi systemami pomiarowymi.

Przystąpienie do stowarzyszenia przez Tauron Dystrybucja jest w dużej mierze związane z trwającym właśnie projektem AMIPlus Smart City Wrocław, którego celem jest budowa systemu inteligentnego opomiarowania na terenie aglomeracji wrocławskiej. Zadanie, który zakończy się w 2017 r., bazuje na zastosowaniu interoperacyjnego, inteligentnego opomiarowania pochodzącego od dwóch dostawców liczników, które jest zgodne ze specyfikacją otwartego protokołu komunikacyjnego (OSGP).

– Celem wrocławskiego projektu jest zaopatrzenie naszych klientów w narzędzie do efektywnego monitorowania zużycia energii elektrycznej oraz zrobienie kolejnego kroku optymalizującego proces dystrybucji energii elektrycznej – mówi Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja.

– Będąc członkiem stowarzyszenia, zamierzamy wpływać na rozwój standardu OSGP, jak również na możliwość dzielenia się naszym doświadczeniem z pozostałymi członkami grupy – dodaje.

Członkostwo w stowarzyszeniu daje przede wszystkim możliwość wymiany doświadczeń, ale także korzystania z narzędzi, software, hardware, dostawy usług oraz integratorów rozwiązań, które służą realizacji celów i promocji otwartych standardów dla inteligentnej sieci oraz inteligentnych liczników.

– Współczesny przemysł energetyczny ma do czynienia z niezliczonymi nowymi wyzwaniami. Najważniejsze z nich, to zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii, jej dostępność i pozyskanie ze źródeł odnawialnych. Celem OSGP jest przede wszystkim integracja kluczowych podmiotów przemysłowych wokół realizacji długookresowych celów związanych z budową inteligentnych sieci: jej dostępności, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju – mówi Bo Danielsen, przewodniczący OSGP.

OSGP (Open Smart Grid Protocol – Otwarty Protokół Komunikacyjny Sieci Smart Grid) to rodzina specyfikacji opublikowanych przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), używanych w połączeniu z normą ISO/IEC 14908 w zakresie inteligentnych sieci. OSGP jest zoptymalizowany do zapewnienia niezawodnej transmisji po sieci elektroenergetycznej w standardzie PLC (Power Line Communication) i kontroli informacji i zdarzeń pochodzących z inteligentnych liczników, modułów sterowania bezpośredniego obciążenia, paneli solarnych i bram oraz innych urządzeń inteligentnej sieci. Obecnie standard OSGP jest wdrożony w około 5 milionów inteligentnych liczników.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno