zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Transformacja energetyczna a polityka klimatyczna

Strona główna > Archiwa wpisów > Transformacja energetyczna a polityka klimatyczna

W obliczu dużej zależności Polski od paliw kopalnych, nieunikniona transformacja w sektorze energetycznym musi zachować ewolucyjny charakter

Jak mówił podczas debaty Energy Summit Wiceminister Energii Adam Gawęda, musimy wszyscy razem wypracować wspólne stanowisko dot. transformacji.  Jak zaznaczył minister,  na proces transfromacji potrzebne są Polsce dodatkowe środki, a zmiany w energetyce muszą zachodzić przy zachowaniu bezpieczeństwa społecznego, także dla dla regionów górniczych. Prognozowanie miksu energetycznego musi opierać się na realnej ocenie możliwości technologicznych i ekonomicznych, uznając za priorytet pewność dostaw energii do odbiorców, dlatego dużą rolę w przyszłości muszą odegrać nowe technologie.

Polska energetyka potrzebuje innowacji

Według wiceministra przy wykorzystaniu nowoczesnych i bezemisyjnych technologii jesteśmy w stanie wciąż podnosić sprawność wytwarzania energii z węgla. – Warto tu wspomnieć o technologii węglowych ogniw paliwowych, których sprawność może sięgać nawet 80%. Jak podkreślają eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi – globalna polityka energetyczna jest coraz bardziej ambitna, a przyjęte założenia to ogromne wyzwanie dla polskiej gospodarki. Krajowy system energetyczny opiera się głównie na węglu oraz niskoefektywnej, przestarzałej infrastrukturze.

Recykling miedzi. Oszczędność energii i mniejsza emisja CO2

Niezbędne są szeroko zakrojone inwestycje zwiększające efektywność energetyczną przy jednoczesnym ograniczaniu emisji CO2. Realizacja procesu transformacji energetycznej, zarówno globalnej, jak i polskiej gospodarki, będzie wymagała dostępu, nie tylko do odnawialnych źródeł energii, ale również do surowców kopalnych, w tym  miedzi, której Polska jest jednym z największych producentów na świecie – zaznaczają eksperci EIM.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.