zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Transformacja energetyczna – V Kongres Energetyczny DISE

Strona główna > Archiwa wpisów > Transformacja energetyczna – V Kongres Energetyczny DISE

Data
Tagi

Pierwszy dzień Kongresu poświęcony zmianom w energetyce i transformacji energetycznej

Ze strony polskich graczy (Tauron) zwracano uwagę na rewitalizację bloków klasy 200 MW, która zakończy się w przyszłym roku i jest elementem transformacji w kierunku mniej emisyjnej energetyki. Jak podkreślał Prezes Grzegorczyk – poza tymi projektami rewitalizacyjnymi, żadnych nowych bloków węglowych nie będzie, bo to byłyby działanie zgubne z punktu widzenia zarządu. Bloki 200 MW zostaną odstawione po zakończeniu wsparcia wynikającego z rynku mocy. Podczas panelu dyskutowano także o tempie zmian, podając przykłady działań rządu Margaret Thatcher. Wskazywano, że jeśli współpracujemy, to musimy to robić odpowiedzialnie i konsekwentnie. Magnus Hall, Prezes Vattenfall, apelował o wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla dla całej gospodarki.

Transformacja w stronę czystej energii nie obejdzie się bez miedzi. Oto dlaczego

Darius Maikštėnas, Prezes Ignitis Group, zdradził, że jego firma buduje farmę wiatrową o mocy 84 MW na Pomorzu. Jest to pierwszy projekt spółki w Polsce. Uruchomienie inwestycji powinno zacząć działać w 2020 roku, w drugim półroczu. Prezes Ignitis Group podkreślił, że transformacja to nie jest jakaś dziwna idea nakazana przez Komisję Europejską, ale szansa dla Europy na zyskanie nowej przewagi konkurencyjnej. Jarosław Dybowski, Dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen, mówiąc o transformacji energetyki w Polsce podkreślił, że oparcie systemu wyłącznie na źródłach OZE jest niemożliwe, a można wyobrazić sobie elektrownie węglowe spełniające w przyszłości funkcję infrastrukturalną tak jak sieć. Mikael Lemström, Wiceprezes Fortum, mówił jak ważne jest aby być elastycznym pracując w branży energetycznej odpowiednia postawa zapewnia bezpieczeństwo dostaw, a portfolio wytwarzania energii powinno zostać zdywersyfikowane. Lemström uważa, że Polska powinna ponownie zacząć inwestować w elektrownie wiatrowe na lądzie.

Transformacja energetyczna zapewni więcej miejsc pracy w energetyce

Zdaniem Jana Filipa Staniłko, Za-cy Dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, trzeba przeprowadzić dekarbonizację, nie tylko ze względu na odgórne wymogi, ale również ze względu na przyszłość następnych pokoleń. Transformacja powinna być także polityczną mobilizacją, aby rynek to zauważył.  Zdaniem przedstawiciela MPiT – państwo powinno być bardziej partnerskie wobec firm, które nie powinny być traktowane “z góry”. Zaznaczył także, że mamy na przykład strukturalny problem górnictwa i hutnictwa w Polsce i z obecnym miksem energetycznym hutnictwo w Polsce nie przetrwa, a energetyka straci klientów.

Partnerem medialnym Kongresu jest nasz portal Leonardo-Energy.pl

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.