zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Transport publiczny drogą do rozwoju elektromobilności w Polsce?

Strona główna > Archiwa wpisów > Transport publiczny drogą do rozwoju elektromobilności w Polsce?

Data
Tagi

Polska należy do krajów będących w czołówce elektromobilności zbiorowej

W naszym kraju nie można mówić o rynku samochodów elektrycznych, ponieważ ich ceny są dla Polaków zbyt wysokie, natomiast już można mówić o elektrycznym transporcie zbiorowym. Jak wskazują eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi (podkreślali także podczas Targów Energetab 2019), po naszych miastach porusza się około 200 autobusów elektrycznych, a to pokazuje że to właśnie sektor transportu zbiorowego wiedzie prym w elektromobilności w Polsce. Do 2025 roku Polska będzie w posiadaniu trzeciej co do wielkości floty e-autobusów w Europie, ustępując tylko Francji i Wielkiej Brytanii.

Polska miedź napędza elektromobilność

Transport publiczny jest trzonem elektromobilności w Polsce już od kilku lat. W stolicach europejskich udział publicznego transportu wynosi często powyżej 30 proc. W Helsinkach i Lizbonie odsetek transportu w mieście obsługiwany przez transport publiczny wynosi 34 proc, w Londynie i Paryżu – 36 proc, a w Wiedniu, który znany jest z jakości tych usług, aż 39 proc. ruchu miejskiego obsługuje transport publiczny. W Madrycie ten odsetek to 42 proc., w Pradze 43. Warszawa jest wśród stolic europejskich jeszcze wyżej w tym zestawieniu. W stolicy Polski aż 47 proc. całego miejskiego ruchu jest obsługiwane przez metro i autobusy stołecznej komunikacji miejskiej.

Elektromobilność. Jak zmieniać transport i komunikację, by chronić środowisko?

Jak wskazują eksperci, inwestycje miast w nowe autobusy elektryczne to już trend światowy, a szczególne szanse i wyzwania, jeżeli chodzi o rozwój elektromobilności, stoją przed właśnie miastami.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno