zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Tychy planują kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego w mieście

Strona główna > Archiwa wpisów > Tychy planują kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego w mieście

Data
Tagi

Tychy chcą zmodernizować system oświetlenia ulicznego w mieście. Miasto planuje niebawem ogłosić przetarg na wykonanie projektu modernizacji oświetlenia. Po zakończeniu tej inwestycji na niemal wszystkich ulicach, chodnikach czy parkach w Tychach będzie już nie tylko nowoczesne, ale także energooszczędne oświetlenie.

Wartość całego projektu jest szacowana na kilkanaście milionów złotych.

W sumie do wymiany jest prawie 2800 starych słupów oświetleniowych, rozmieszczonych w niemal wszystkich rejonach miasta oraz ok. 4250 lamp.

– Większość z nich, bo ponad 2000 słupów i 3300 lamp jest jednak dziś w rękach spółki Tauron Dystrybucja. Chcemy je przejąć na własność, co pozwoli nam m.in. ubiegać się o środki zewnętrzne na realizację tego dużego oświetleniowego projektu. Rozmowy z firmą energetyczną prowadzimy już od dłuższego czasu i mogę powiedzieć, że w ciągu najbliższych tygodni powinniśmy ustalić wszystkie szczegóły przejęcia mienia od spółki Tauron – mówi Miłosz Stec, zastępca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Sama realizacja wartego kilkanaście milionów złotych zadania planowana na lata 2018–2019. Miasto będzie się starało pozyskać na ten cel środki europejskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Konkurs planowany jest na kwiecień przyszłego roku.

Wcześniej, w latach 2014 – 2015, Tychy już realizowały program “Sowa – Energooszczędne oświetlenie uliczne”, w ramach którego zamontowano 271 energooszczędnych lamp ledowych, 879 opraw świetlnych oraz wymieniono 850 słupów na kilkudziesięciu ulicach miasta.

Wówczas oświetlenie sodowe, zamieniliśmy na bardziej ekologiczne oświetlenie ledowe z systemem redukcji mocy. Poprawiło to w znacznym stopniu efektywność energetyczną i zmniejszyło roczne zużycie energii na oświetlenie uliczne z 750 MWh/rok do 255 MWh/rok. Co równie ważne, zwłaszcza w kontekście problemów ze smogiem, pozwoliło ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 440 tony rocznie. Po realizacji nowego projektu efekt będzie jeszcze lepszy – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Całkowity koszt realizacji projektu Sowa wyniósł blisko 10 mln złotych, z czego z dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pochodziło blisko 4,5 miliona.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno