Energa Operator w ramach POiŚ i RPO 2014-2020 zdobyła na inwestycje ponad 166 mln zł
Większa część z pozyskanych środków pozwoli na wdrożenie elementów inteligentnej sieci dystrybucyjnej. Elementy inteligentnej sieci przyczynić mają się m.in do szybszego ustalenie miejsca oraz przyczyn awarii, a także automatycznej rekonfiguracji sieci. Rekonfiguracja taka będzie możliwa dzięki wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych takich jak moduł FDIR (ang. Fault Detection, Isolation and Restoration). Jak podkreśla Energa – ma to usprawnić działania podczas awarii i aby przerwy w dostawie prądu dotknęły jak najmniejszej liczby odbiorców.
Energa Wytwarzanie zmienia się w Energa OZE
Jak podkreśla Prezes Energa SA Grzegorz Ksepko – dzięki zdobytemu doświadczeniu Energa Operator jest pierwszą spółką dystrybucyjną w Polsce, która wdraża tego typu rozwiązania na całym obszarze swojego działania. Elementem projektu prowadzonego przez operatora jest również budowa magazynu energii, którego zadaniem będzie stabilizacja pracy systemu dystrybucyjnego w rejonie jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych o mocy 4 MW w Czernikowie. Projekt ten jest kontynuacją wcześniej zrealizowanych prac o mniejszej skali, takich jak m.in. wdrożenie sieci Smart Grid na Półwyspie Helskim.
Smart grid: inteligentna sieć dla potrzeb energii odnawialnej
W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Energa Operator zakończyła właśnie realizację dwóch projektów objętych unijnym wsparciem, związanych z modernizacją kluczowych stacji elektroenergetycznych. Przyczynią się one do zwiększenia niezawodności dostaw energii elektrycznej dla około 30 tysięcy odbiorców.